Znajomość języków obcych wśród Polaków

angielski przez skype

Tak jak ustroje polityczne, co jakiś czas zmieniają się w poszczególnych krajach tak i zainteresowanie konkretnymi językami obcymi, co jakiś czas się wszędzie zmienia. W latach ’80 do ’90 w Polsce panowała moda i zapotrzebowanie na język rosyjski. Praktycznie każda szkoła podstawowa czy średnia nauczała go obowiązkowo.

Polacy i ich znajomość języków

angielski przez skypeZdecydowana większość naszych babć i dziadków potrafi w miarę płynnie posłużyć się tym językiem. W latach, ‘90 gdy Stany Zjednoczone stawały się z dnia na dzień potentatem światowym na wielu polach. Wraz z rozwojem zachodnich krajów językiem, który budził największe zainteresowanie stawał się język angielski przez skype tym samym wypierając inne języki, w przypadku Polski język rosyjski. Zmiana w szkołach języka obowiązkowego zaowocowała dość szybkim dostosowaniem się standardem do obowiązującego w wielu krajach języka urzędowego, a sama zaś nauka angielskiego to już codzienność dla dzisiejszej młodzieży. Do popularności językowej na całym świecie należy również zaliczyć język francuski, choć sama nauka francuskiego do najłatwiejszych nie należy. Na dzień dzisiejszy to właśnie te dwa języki najczęściej nauczane są w Polskich szkołach. Również kursy językowe wybierane przez Polaków również wybierane są najczęściej pośród tych dwóch konkretnych. Znajomość, choć jednego języka obcego w dzisiejszych czasach to absolutne minimum.

Kiedyś pracodawcy go nie wymagali, a wygórowanymi warunkami nazywano wymóg posiadania prawa jazdy. Dziś prawo jazdy w CV to standard, który należy poszerzyć o umiejętność płynnego posługiwania się językiem obcym choćby w mowie lub piśmie.