Zbliża się sezon? Odśwież rower

Kiedy powoli zapominamy o zimie, to znak, że coraz bliżej sezonu na rowery. Okej, wiadomo, że zdarzają się wielbiciele jednośladów, którzy tak naprawdę sezonu w ogóle nie kończą. Dla wielu osób jednak, przede wszystkim amatorskich miłośników rekreacji, najważniejszy czas to wiosenno-letnie miesiące.

Na rowerze trekkingowym na wycieczkę

rowery trekkingowe marki rometZbliżający się „ciepły” okres oznacza, że należy się odpowiednio przygotować. Chodzi o odzież, kask czy buty, ale również o sprawdzenie, w jakim stanie jest nasz rower. Po zimie może być różnie, jeśli idzie o sprzęt. Warto więc zajrzeć do garażu czy do piwnicy i ewentualnie wybrać się do sklepu lub do serwisu. Jeśli idzie na przykład o rowery trekkingowe marki romet czy innego znanego producenta, to nie ma kłopotu z ewentualną naprawą lub zakupem części czy akcesoriów. Są to na tyle popularne modele, że bez kłopotu znajdziemy sprzęt na wymianę. Co należy sprawdzić przed rozpoczęciem intensywnego sezonu? Na przykład stan łańcucha, co ma znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy. Podobnie rzecz się ma z oświetleniem. Zajrzyjmy, czy wszystkie światła działają prawidłowo, ponieważ od tego zależy, na ile wygodnie będzie się nam jeździło i na ile bezpieczni będziemy dla innych użytkowników tras. Stan ogumienia to kolejny istotny aspekt, od którego zależy to, na ile przyjemnie będzie nam się jeździło. Jeśli zauważymy, że konieczna jest wymiana, to nie należy z nią zwlekać. Specjalista w serwisie na pewno też potwierdzi, że dobry stan opon to podstawa. Podobnie rzecz się ma z hamulcami. Wiadomo, że nawet podczas rekreacyjnych wycieczek skuteczne hamulce są szalenie istotne, więc wypada je sprawdzić przed sezonem.

Oczywiście wspomniane rowery trekkingowe romet to gwarancja wysokiej jakości, jednak wiadomo, że każdy, nawet najbardziej markowy element wyposażenia roweru ulega eksploatacji. Wówczas konieczna jest wymiana. Jeśli jesteśmy jeszcze za mało doświadczonymi rowerzystami albo nie czujemy się na siłach, by kontrolować stan jednośladu, to wszystko można załatwić w serwisie.