Zachowanie estetyki ogrodu

Tendencją powszechną wśród uprawiających ogrody czy hodujących rośliny użytkowe oraz spożywcze jest dążenie do doskonałości i wysokiej wartości hodowanych roślin. Jest to również nieustanna konkurencja o zdobycie palmy pierwszeństwa wśród wielu hodowców i ogrodników. Wartość roślin i ich kondycja jest tu podstawowym czynnikiem.

Chwasty – wróg każdego ogrodnika

mata ściółkującaPieczołowita i niezwykle trudna walka z chwastami, które mają niezwykle niekorzystny wpływ na hodowlę roślin i kwiatów, wynikających z wykorzystywanych przez chwasty wartości odżywcze, które mają służyć rozrostowi roślin. Jak stwierdzono już walka z chwastami jest procesem niezwykle trudnym, prostym wyjściem jest stosowanie chemii w walce z niepożądanymi roślinami w ogrodzie. Stosowanie chemii pociąga za sobą jednak niekorzystne konsekwencje – zatrucie gleby, poparzenie roślin pozostałych, wątpliwości związane z możliwością spożycia plonów. Wyjściem idealnym jest zastosowanie produktu – mata ściółkująca. Produkt ten pozwala na nieograniczone sadzenie roślin, uprawę zgodnie z zasadami ekologii, pozwala na ograniczenie prawie zupełnie wzrostu niepożądanych chwastów. Mata pozwala na nieograniczoną przepuszczalność gleby, docieranie właściwej porcji wody i co ważniejsze pozwala na długotrwałe utrzymanie wilgotności gruntu. Mata chroni przed grzybnią i pleśnią i pozwala na ograniczenie prac związanych z pieleniem ogrodu i usuwaniem chwastów. Może stanowić podłoże do innych substancji ozdobnych jak kora drzew czy żwir. Z pewnością jednak cel, dla którego została stworzona – ochronę przed chwastami spełnia w sposób doskonały i godny polecenia.

Mata chroniąca glebę ogrodów przed chwastami jest produktem ogólnodostępnym, niedrogim, stąd można sobie pozwolić na zastosowanie maty na większej powierzchni, skutecznie chroniąc swój ogród przed niespodziewanym rozrostem roślin tłumiących wzrost niepożądanych sadzonek wyniszczających celowo hodowane owoce, warzywa oraz kwiaty. Maty są więc wytworem najdoskonalszym.