Zaawansowana komora malarska

Wielu zaawansowanych modelarzy w końcu przesiada się na malowanie aerografem, które daje znacznie bardziej imponujące wyniki. Do używania takiego narzędzia potrzebna jest jednak co najmniej komora malarska, dzięki której malujący nie będzie narażony na wdychanie szkodliwych oparów farby. 

Kompaktowe komory do malowania

nowoczesne komory lakierniczePodczas gdy niektórzy modelarze nie traktują takich narzędzi poważnie, używanie ich ma bardzo wymierne efekty, i umożliwia znacznie bardziej komfortowe malowanie dowolnej powierzchni. Oprócz usuwania szkodliwych oparów farby, wentylacja komory uniemożliwia również osadzanie się drobinek kurzu na malowanym elemencie, a tym samym jej zabrudzenie. Przyśpiesza również schnięcie farby, powodując zauważalny ruch powietrza w samej komorze. Nowoczesne komory lakiernicze są również niemal zawsze wyposażane w oświetlenie, które umożliwia najdokładniejsze malowanie o dowolnej porze dnia, czy nawet nocy. Oświetlenie zazwyczaj połączone jest okablowaniem energetycznym z resztą zasilanych elementów komór, toteż nie musi być osobno podłączane do źródła prądu. Zazwyczaj jest ono całkowicie neutralne, więc nie drażni oczu po dłuższym czasie, i zapewnia doskonałą widoczność bez zniekształcenia kolorów. Komory często mają możliwość składania, będąc narzędziami przenośnymi, co dla wielu modelarzy jest niesamowicie przydatną możliwością.

Przede wszystkim, jednak, komory te są zachwalane za doskonałą wentylację, komfort malowania i dość dużą przestrzeń, dzięki której możliwe jest malowania dowolnego modelu każdą techniką z taką samą precyzją i dokładnością jak przy malowaniu czysto ręcznym. Nic więc dziwnego iż wielu profesjonalnych modelarzy wyposaża się w takie komory natychmiast po przestawieniu się na malowanie aerografem.