Wytrzymałe zapory drogowe

 

Jednostka w której stacjonowaliśmy nie była szczególnie duża. Została ona przystosowana z niedziałającego już niewielkiego zakładu przemysłowego, i jako taka miała tylko kilka zabezpieczeń, gdyż obiekty o tak niewielkich rozmiarach zwykle były chronione tylko w podstawowy sposób. Nie byliśmy jednak zbyt zadowoleni z tak niewielkiego poziomu bezpieczeństwa.

Drogowe zapory dostępowe

Zapory antyterrorystyczneDroga dojazdowa do obiektu była najbardziej niezabezpieczonym elementem, a mając już dość doświadczenia, woleliśmy ograniczyć dostęp samochodów do jednostki i zabezpieczyć drogę zaporami. Zapory antyterrorystyczne, mimo groźnej nazwy, nie były niczym więcej niż dużymi betonowymi blokadami ze zbrojonego betonu, o wytrzymałości odpowiedniej, by móc zatrzymać samochód ciężarowy jadący z dużą prędkością. Były one również bardzo tanie, na tyle by mogły być spokojnie zamówione z funduszu operacyjnego bez większych strat. Zapory wykonała nam lokalna firma, a raz zamontowane na drodze, nie mogły być poruszone w żaden sposób ze względu na ich ogromną wagę i duże rozmiary. Swoje zadanie spełniały jednak doskonale, mimo dziecinnie prostej konstrukcji. Zapory ograniczały i utrudniały ruch w obie strony, i całkowicie uniemożliwiały szybki podjazd do bramy jednostki, jednocześnie mogąc służyć jako bardzo dobre i mocne ogrodzenie.

Do tego celu zostały wykorzystane zapory które nie zmieściły się na drodze. Nie dość że wzmacniały bezpieczeństwo, zapobiegając przedostaniu się samochodów przez ogrodzenie, to jeszcze ograniczały widoczność z zewnątrz, co dodatkowo poprawiało poziom bezpieczeństwa. Koniec końców, niewielkim nakładem finansowym udało nam się zwiększyć bezpieczeństwo jednostki astronomicznie, przy jednoczesnym niemal zerowym nakładzie pracy i wysiłku.