Wymiana koła w samochodzie

Z pewnością każdy z kierowców kiedyś natknie się na sytuację, kiedy będzie musiał wymienić oponę w swoim samochodzie. Jak należy to zrobić? Oczywiście na początku trzeba przygotować sobie niezbędne do tego narzędzia samochodowe. Nie wszyscy je mają, nie wszyscy widzą potrzebę ich kupowania, dlatego jadą z pomocą do profesjonalistów, gdyż takie narzędzia stanowią podstawowe wyposażenie warsztatu.

Jeśli jednak już zabierzemy się za samodzielną wymianę opon to warto wiedzieć jak to zrobić. Po pierwsze należy zdjąć kołpaki. Należy uważać przy tym, żeby go nie połamać. Kołpaki zazwyczaj są plastykowe. Następnym krokiem jest poluzowanie śrub. Należy to zrobić przy wrzuconym biegu i zaciągniętym hamulcu ręcznym. Ważne jest aby śrub nie odkręcić do końca. Kolejnym istotnym elementem będzie użycie podnośnika. Jest to podstawowe wyposażenie każdego samochodu.
Ustawiamy go pod metalową ramą auta i na twardej powierzchni. Ważne jest żeby podnośnik po podniesieniu się samochodu stał prosto. Jeśli się przechyla to samochód może spaść na ziemię w trakcie wymiany opony. Do podnoszenia służy zazwyczaj rączka, którą należy kręcić lub naciskamy na drążek wystający z podnośnika. Dopiero kiedy samochód będzie znajdował się kilka centymetrów nad ziemią można odkręcić do końca śruby i zdjąć koło. Następnie na miejsce starego koła nakładamy nowe i przykręcamy je.
Kiedy już je dobrze przymocujemy możemy opuścić samochód na podnośniku. Kiedy samochód stoi już na ziemi dokręcamy jeszcze dokładniej śruby, tak żeby nie dało się ich ruszyć. Uszkodzoną oponę można zabrać do serwisu – tam ją naprawią i będziemy mogli ją założyć lub potraktować jako oponę zapasową – oczywiście jeśli opona zapasowa, którą założyliśmy była w dobrym stanie na tyle, aby na niej jeździć.

Nie może być tak, że do bagażnika włożymy pękniętą oponę, gdyż nigdy nie wiemy co może nam się przytrafić. Jeśli jeszcze raz uszkodzimy oponę? To wówczas pozostanie nam tylko i wyłącznie wezwanie odpowiednich służb, aby nas odholowały do pobliskiego warsztatu samochodowego.

Dodaj komentarz