Wykorzystanie energii słonecznej do ogrzewania domów

Wiadomo, że każdy szuka oszczędności. Szczególnie szukają ich właściciele domów jednorodzinnych. Ogrzewanie domów nie jest bowiem tanie. Pojawiają się również inne wydatki. Ostatnio bardzo popularne stało się wykorzystanie w domach jednorodzinnych energii słonecznej. Jest to nie tylko bardzo modne, ale także bardzo oszczędne rozwiązanie.

ogrzewanie domuEnergię słoneczną można wykorzystać do zaspokojenia potrzeb grzewczych budynków. Można tutaj rozróżnić aktywne oraz pasywne systemy ogrzewania słoneczne. Będą się one różniły wykorzystaniem energii słonecznej i wykorzystaniu energii z innego źródła. Jeśli chodzi o pasywne systemy ogrzewania to zalicza się tutaj kolektory słoneczne oraz duże okna, które umieszcza się z południowej części budynku.
Wiadomo jednak, że latem słońca jest więcej. Wówczas kolektory będą pobierały znacznie więcej ciepła i lepiej będą ogrzewały budynek. Zimą, kiedy tak naprawdę zapotrzebowanie na ciepło jest największe nie będzie tego ciepła, gdyż nie będzie słońca. Dlatego w przypadku tego właśnie systemu na pewno przyda się jakieś alternatywne źródło ciepła. Jeśli chodzi o taką energię to można ją zatem wykorzystywać do produkcji ciepłej wody użytkowej. Jednak mogą one wspomagać również niewielkie systemy centralnego ogrzewania. Sprawdzą się w przypadku ogrzewania podłogowego.
W Polsce można je wykorzystywać także w budynkach pasywnych. Jeśli chodzi owady i zalety tego typu rozwiązania to jest ich wiele. Największą wadą ogrzewania za pomocą słonecznych promienii jest fakt, że wszystko jest tutaj uzależnione od pogody. Jednak zalety są ogromne. Przede wszystkim działanie takiej jednostki nie będzie nas nic kosztowało. Kolektory słoneczne nie mają także praktycznie żadnego negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Montaż takich kolektorów jest naprawdę łatwy. Jednak już koszt zakupu kolektorów będzie znacznie droższy. Jednak można postarać się o jakąś dotację. Niewiele osób wie, że miasta oraz fundusze ochrony środowiska dotują takie inwestycję.