Wybór żyłki wędkarskiej

Każdy wędkarz wie, iż sprzęt jest niezbędny, aby złowić dużo ryb albo dużą rybę. W związku z tym należy przygotować odpowiednią żyłkę, kołowrotek, przypon oraz kilka innych rzeczy, których dobór będzie zależny od wybranego przez nas środowiska wodnego. Dzięki temu będziemy zadowoleni z czynności oraz jej efektów.

Najlepsze żyłki w trakcie wędkowania

żyłka wędkarska mocnaJeżeli chcemy mieć dobry połów z dużymi bądź licznymi rybami bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie. Oczywiście, sam strój osoby łowiącej powinien przede wszystkim opierać się o wysokie kalosze, jednak są ważniejsze elementy jak dobór sprzętu. Musimy mieć wędkę, która wytrzyma duży opór większej ryby. Dodatkowo silny kołowrotek, aby żyłka wędkarska mocna doskonale z nim współgrała. Pamiętajmy też, iż korzystając z przyponu oraz żyłki głównej ich maksymalna różnica średnicy powinna wynosić 0,04mm. Zbadajmy również zbiornik wodny, w którym będziemy łowić. Przede wszystkim jaki typ ryb tam występuje, jaka jest woda, a do tego czy nie ma utrudnień technicznych. Im więcej przeszkód, a przestrzeń szersza tym lepiej użyć żyłki mało elastycznej i mocnej. Kolor przyponu powinien odpowiadać kolorowi wody. Gdy jest przejrzysta korzystamy z żyłki seledynowej, w wodzie z brunatnicami brązowej, z kolei z zielenicami zielonej. Nie zapomnijmy też o sprawdzeniu wytrzymałości przyponu, aby nie pękł nam w trakcie łowienia. Zwykle wytrzymuje on około 20-30 ryb.

Łowiąc ryby musimy być zaopatrzeni w odpowiedni sprzęt. Dlatego dobór żyłki oraz przyponu do niej jest tak ważny. Warto też skorzystać z zapoznania się z danym rejonem, abyśmy wiedzieli jakiej elastyczności żyłka jest nam potrzebna i czy samej nie będziemy zmuszeni już do korzystania z plecionki. Należy być odpowiednio przygotowanym.