Właściwe określenie typu alergii

 

Gdy na naszym ciele pojawia się nietypowa wysypka, która nie chce samoistnie zniknąć, pierwszym, co powinniśmy zrobić jest oczywiście konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu. Jeśli zajdzie podejrzenie alergii, nasz lekarz niezwłocznie skieruje nas do alergologa, który będzie w stanie przeprowadzić odpowiednie testy, by stwierdzić, na co jesteśmy uczuleni.

Rodzaje testów alergicznych

testy alergiczneCo prawda doświadczony alergolog najczęściej potrafi rozpoznać alergię na podstawie wywiadu i badania lekarskiego, jednak, by potwierdzić diagnozę i określić konkretny alergen, potrzebne są testy alergiczne. Te mogą zaś być wykonane na kilka sposobów. Są więc testy skórne, w których na nasze przedramię lub plecy nanosi się kroplę alergenu, a następnie nakłuwa się skórę. Jeśli po dwudziestu minutach pojawi się zaczerwienienie, świadczy to o naszym uczuleniu na dany alergen. Podstawowy zestaw zawiera od piętnastu do dwudziestu alergenów, ale może być modyfikowany ze względu na indywidualną sytuację. Inną metodą są testy z krwi, które polegają na oznaczaniu przeciwciał IgE dla alergenów pyłkowych, roztoczowych, pleśniowych i zwierzęcych. Z reguły stosuje się je u dzieci poniżej trzech lat i u osób z nasilonymi alergicznymi zmianami skóry. Trzecią i ostatnią metodą, która wykorzystywana jest w testach alergicznych, są testy prowokacyjne. Polegają one na rozpyleniu alergenu w nosie i ocenieniu, który z nich uczula najsilniej.

Kiedy zauważymy u siebie takie objawy jak: napady kichania, wodnisty katar, łzawienie oczu, a czasami również sezonowy kaszel – zdecydowanie powinniśmy przeanalizować, czy mamy racjonalne wyjaśnienie dla ich obecności. Na pewno tego typu objawy, zwłaszcza, jeśli pojawiają się regularnie w tym samym okresie, warto skonsultować ze specjalistą.