Wentylacja pomieszczeń

Dobra wentylacja pomieszczeń to podstawa. Jeśli przepływ powietrza w mieszkaniu nie jest wystarczająco duży, zaczynają się problemy z nadmierną wilgotnością. Z problemem mokrych okien i ścian nie poradzą sobie pochłaniacze wilgoci – pomóc może tylko dobrze dopasowana wentylacja.

klimatyzacjaIstnieją trzy rodzaje wentylacji: mechaniczna, hybrydowa i naturalna. Ta trzecia jest stosowana najczęściej, jednak ze względu na warunki pogodowe bywa zawodna. Same kanały wentylacyjne nie wystarczą by odprowadzić nadmiar wilgoci. Aby osiągnąć osuszenie mieszkania można zdecydować się na wentylację hybrydową. Jest to wbrew pozorom tańsze rozwiązanie niż mechaniczne wietrzenie pomieszczenia. Dzięki zastosowaniu zewnętrznego wentylatora możliwe jest oszczędzanie prądu poprzez wykorzystanie siły wiatru. Jeśli akurat pogoda jest bezwietrzna, możliwe jest włączenie wentylatora – pobiera on wtedy energię elektryczną. Wentylacja mechaniczna przewiduje wykorzystywanie prądu do zasilania wentylatora, co jest kosztowniejsze w porównaniu do rozwiązania hybrydowego.

Zarówno w przypadku wentylacji mechanicznej, hybrydowej, jak i naturalnej, konieczne bywa rozszczelnienie okien, by uzyskać dopływ powietrza. W przypadku wentylacji mechanicznej i hybrydowej często zależy to od zaprojektowanego systemu, ponieważ można w tych przypadkach wykorzystać zarówno wentylatory nawiewne, jak i wywiewne. Jeśli system zostanie dobrze zaprojektowany, powietrze powinno wymieniać się bez przeszkód.

W przypadku wilgotnych pomieszczeń warto także zamontować klimatyzację. Pozwala to nie tylko na osiągnięcie komfortu latem i zimą, ale także na osuszenie mieszkania. Można zdecydować się na taką klimatyzację Wrocław, która posiada funkcję pochłaniania wilgoci z powietrza. Niektóre urządzenia tego typu mogą też pochłaniać kurz czy inne alergeny. Choć klimatyzacja wymaga czyszczenia, nie jest to zbędny wydatek, ponieważ przydaje się ona przez większą część roku i zapewnia optymalną temperaturę pomieszczeń zarówno w czasie upałów jak i chłodów.