W jaki sposób się leczy nerwicę?

Bywa, że jesteśmy zupełnie nieświadomi tego, że cierpimy na nerwicę ponieważ jej objawy niegdyś w naszym społeczeństwie nazywano po prostu trudnym charakterem lub też uważano, że ktoś z natury jest nieśmiały i lękliwy. Dziś jednak wiemy, że jest to coś, co bardzo mocno utrudnia nam codzienne funkcjonowanie, ale jednocześnie jest to coś, czemu możemy zaradzić.

Nerwica i proces leczenia

leczenie nerwicyZ pewnością większość osób z nerwicą w swojej przeszłości słyszała lub niestety wciąż słyszy, że jest przewrażliwiona, lękliwa, bardzo emocjonalna lub ma trudny charakter. Normalizowanie tego stanu czy też jego bagatelizowanie sprawia, że takie osoby odbierają swoją sytuację jako nie do zmienienia. Po prostu tak mają i tyle. Tymczasem objawy nerwicy i napady stanów lękowych czy wręcz napady paniki, które wraz z nią występują skutecznie utrudniają codzienność, czy wręcz uniemożliwiają takiej osoby normalne funkcjonowanie. Dlatego, jeżeli zauważymy u siebie choćby najmniejsze objawy tego schorzenia warto czym prędzej udać się do psychologa. Leczenie nerwicy odbywa się zarówno psychoterapia, jak i farmakoterapia. Psychoterapia ma na celu sprawić, abyśmy zrozumieli nasz stan oraz to z czego on wynika, nauczyli się rozpoznawać jego objawy, a także potrafili im zaradzić, gdy tylko się one pojawią. W przypadku farmakoterapii przepisuje się najczęściej leki przeciwlękowe oraz przeciwdepresyjne.

Życie w przeświadczeniu, że po prostu ma się taki charakter jest niezwykle destrukcyjne ponieważ taka osoba wychodzi automatycznie z założenia, że nie da się jej stanu zmienić ani mu w jakikolwiek sposób zaradzić, a stąd już niedaleka droga do zrezygnowania i chronicznego poczucia pustki oraz beznadziei, co z kolei najczęściej prowadzi do depresji. Dlatego też tak niezwykle ważna jest świadomość odnośnie naszego zdrowia psychicznego, a także jak najszybsze podjęcie leczenia.