Szybkie badanie kleszczy bez skierowania

 

Laboratoryjne badanie kleszczy jest odpłatne. nie refunduje go Narodowy Fundusz Zdrowia. Jednak w wielu przypadkach warto zrobić badanie na własną rękę. Jak ono przebiega i w jaki sposób dostarczyć kleszcza do laboratorium? Te małe pajęczaki przenoszą groźną, wirusową chorobę, czyli kleszczowe zapalenie opon mózgowych. Wywołują też boreliozę, której skutki można odczuwać latami.

Diagnostyka kleszcza w kierunku boreliozy

badanie kleszczyKleszczowe zapalenie opon mózgowych zdarza się znacznie rzadziej, niż borelioza. Jednak w przypadku wirusowego stanu zapalnego, znacznie szybciej rozwija się choroba i wymaga natychmiastowego kontaktu z lekarzem. W przypadku boreliozy, może nie dawać bezpośrednich objawów przez długi czas. Dlatego warto wykonywać badanie kleszczy. Nawet, jeśli po ukąszeniu nie ma wysypki, gorączki i innych objawów zapalnych, nie mamy pewności, że kleszcz nie był nosicielem groźnej choroby. Taką pewność daje dokładna analiza pajęczaka. Po ukąszeniu mamy dwie możliwości: usunąć samodzielnie pasożyta lub poprosić o pomoc na pogotowiu albo w przychodni. Po delikatnym wyjęciu kleszcza, należy go zabezpieczyć, np. w foliowym woreczku. Tak dostarczamy kleszcza do laboratorium, gdzie poddawany jest wnikliwym badaniom. Po otrzymaniu wyniku, wiemy, czy konkretny kleszcz, z którym mieliśmy styczność, przenosi którąś z groźnych chorób. Mamy wówczas czas, by szybko zareagować i w porę rozpocząć leczenie.

Skuteczność terapii boreliozy zależy od szybkiego podjęcia leczenia. Po badaniu kleszcza, jeśli w punkcie diagnostycznym stwierdzono, że przenosi boreliozę, powinniśmy zgłosić się do lekarza rodzinnego. Ten skieruje nas na szersze, szczegółowe badania pod kątem boreliozy. Dostaniemy tez antybiotyk, który ma za zadanie zneutralizowanie jadu kleszczy.