System MiLoG wymaga zgłoszenia pracowników

Wiele mówi się dzisiaj o ochronie krajowych pracowników przed emigrantami, którzy gotowi są pracować za niższą stawkę. Problem ten dotyczył też krajów bardziej rozwiniętych gospodarczo, niż nasz, dlatego wprowadzono w nich różne przepisy mające pomóc rodzimym firmom. Możemy dowiedzieć się więcej na temat tego, jak radzić sobie z takimi przepisami.

Gdzie zgłosić pracowników delegowanych do innego kraju?

zgłoszenie do milogOddelegowanie naszych pracowników na teren innego kraju, w którym obowiązują takie przepisy, czyli na przykład do Niemiec, wymagać będzie od nas zgłoszenia naszych pracowników do specjalnego systemu. zadaniem tego systemu jest monitorowanie, czy nasi pracownicy otrzymują odpowiednie wynagrodzenie za swoją pracę wykonaną na ternie danego kraju. Tego typu przepisy szczególnie mocno uderzyły w naszą krajową branże transportową, która została zmuszona do tego, aby podnieść płace swoim pracownikom, a w konsekwencji zwiększyć też ceny za transport towarów. Stało się to bardzo dużym problemem, gdyż do tej pory nasze rodzime firmy transportowe mogły działać na terenie innych krajów i płacić swoim pracownikom według stawek obowiązujących w Polsce. Obecnie wymagane jest zgłoszenie do MiLoG pracowników, którzy pracują w delegacji. Dotyczy to w równym stopniu pracowników stacjonarnie wykonujących prace, jak i takich, którzy jako kierowcy samochodów dostawczych, przejeżdżają przez dany kraj.

Szczególnie skrupulatnie przepisów tych przestrzegają niemieccy urzędnicy, którzy mogą wezwać nas do pokazania dokumentów, z których wynika jasno, że przestrzegamy ich przepisów. Sprawia to, że nie możemy już dawać tak atrakcyjnych cen na przewozy towarów, jednak możliwe jest skuteczne radzenie sobie z wieloma wyzwaniami, które nadal czekają na nas w trakcie pracy.