Starannie wykonane ikony

Chrześcijaństwo jest jedną z największych i najważniejszych światowych religii. Skupia ono setki tysięcy wyznawców na wszystkich kontynentach i we wszystkich krajach. Religia ta ma już przeszło dwa tysiące lat i przez ten czas zdołała wykształcić własne zasady, kult oraz inne elementy, na przykład artystyczne.

Ikona wyjątkowym dziełem sztuki

ikona pisanaCzłowiek jest istotą, która ze swej natury ma potrzebę tworzenia. Już nawet małe dzieci świetnie bawią się poprzez rysowanie, lepienie z plasteliny, malowanie czy budowanie z klocków. Sztuka towarzyszy nam niemal od samego początku istnienia naszego gatunku. Wielkie religie, jak na przykład chrześcijaństwo, wypracowały własne style artystyczne i charakterystyczne dzieła. Przykładowo, tradycja pisania ikon, bliska zwłaszcza prawosławiu, jest bardzo wiekowa i wciąż kultywowana. Artyści, którzy zajmują się tworzeniem ikon, mogą być zarówno osobami świeckimi, jak i duchownymi. Dobrej jakości ikona pisana jest przez dłuższy czas i w dużym skupieniu. Dlatego właśnie czas realizacji takiego zamówienia może nam się wydawać nieproporcjonalnie długi. Jednak nasza cierpliwość z pewnością się opłaci, gdy tylko ujrzymy artystycznie wykonaną ikonę. Jeśli chodzi o tematykę, to jest ona tradycyjnie związana z chrześcijaństwem – na ikonach najczęściej możemy podziwiać Matkę Bożą z Dzieciątkiem Jezus, Świętą Rodzinę lub Chrystusa Zbawiciela świata. To ciekawy pomysł na prezent dla duchownego lub osoby, która żyje wiarą.

Każdy z nas lubi podziwiać to, co piękne, starannie wykonane i przyciągające wzrok. Dlatego tak chętnie chodzimy do galerii sztuki, a także oglądamy wystrój kościołów czy cerkwi. W tych ostatnich znajdziemy pięknie wykonane ikony. Możemy zamówić je również na własny użytek u artystów zajmujących się ich pisaniem.