Sposób działania kserokopiarki

Głównym elementem kserokopiarki jest bęben, który pokryty jest warstwą związków selenu. Związki te wykazują właściwości fotoelektryczne w ciemności są izolatorem prądu, a światło generuje w nich nośniki prądu elektrycznego.

Jak działają kserokopiarki?

Kserokopiarka, kseroBęben obraca się przechodząc przez kolejne etapy tworzenia obrazu. Przeniesienie tonera z bębna na papier możliwe jest dzięki temu, że kartka ma ładunek ujemny. Następnie bęben przechodzi proces czyszczenia i rozładowywania a toner na kartce podgrzewany jest do 200 stopni dzięki czemu topi się i przylega do papieru.
•Elektryzowanie- w pobliżu bębna umieszczana jest naelektryzowana elektroda. Elektroda ta przez wyładowanie koronowe elektryzuje bęben.
•Naświetlanie- naelektryzowana część bębna jest oświetlana światłem odbitym od kopiowanego dokumentu. W miejscach oświetlonych, w wyniku zjawiska fotoelektrycznego wewnętrznego, substancja pokrywająca bęben przewodzi prąd elektryczny i w tych miejscach bęben przestaje być naelektryzowany. W wyniku tego na bębnie tworzy się fragment kopiowanego dokumentu.
•Wybielanie oraz czyszczenie bębna- z bębna usuwany jest ładunek poprzez rolkę, listwę lub szczotkę rozładowującą. Bęben jest czyszczony z resztek tonera.
•Przenoszenie na papier lub inny materiał- papier dotykając bębna, który jest pokryty tonerem przejmuje toner z bębna. Aby ułatwić przenoszenie tonera z bębna na kartkę, pod nią umieszcza się rolkę transferową, która jest naładowana ujemnie i powoduje przeskok cząstek tonera z bębna na kartkę.
•Utrwalenie-papier pokryty tonerem przechodzi przez silnie ogrzane wałki, toner zaczyna się topić i przykleja się do papieru. By uniknąć przyklejenia się tonera do wałka utrwalającego jest on wykonany z teflonu lub delikatnie pokrywany olejem.

Serwis kserokopiarek pozwala większym biurom na skorzystanie z ich ofert, która nazywa się dzierżawa kserokopiarek. Polega to na tym, że serwis udostępnia swojemu klientowi swój sprzęt na określony czas oraz po określonej cenie. Serwis Canon natomiast pozwala nam na pomoc techniczną z ich strony jeśli sprzęt od nich w jakiś sposób nam się popsuję.