Skuteczna maseczka antywirusowa

Kiedyś nosiliśmy maski na twarzy tylko w sezonie zimowym, kiedy normy zanieczyszczeń powietrza były znacząco przekroczone. Obecnie mało się mówi o smogu, a przede wszystkim o panującej pandemii, która zmusiła nas do noszenia masek.

Czy maseczka antywirusowa jest bezpieczna?

maseczki antywirusowe z certyfikatemWiele osób ma dylemat przy wyborze maseczki, ponieważ na rynku znajdziemy ich dziesiątki modeli, które różnią się wyglądem, materiałem z jakiego są wykonane, a także zastosowanymi filtrami. Najtańsze są materiałowe, czyli bawełniane, które są wielorazowe oraz popularne ochronne, które po jednorazowym założeniu trzeba wyrzucić. Jeżeli jednak zależy nam na naszym zdrowiu i bezpieczeństwie, to najlepiej wybrać maseczki antywirusowe z certyfikatem, których skuteczność znacznie przewyższa poprzednie rodzaje. Przede wszystkim najlepsze będą z maski z filtrem FFP3, gdyż one jako jedyne chronią nas w ponad dziewięćdziesięciu dziewięciu procentach przed zakażeniem koronawirusem. Mogą one być dostępne w wersji półmaski składającej się nawet z pięciu warstw filtrujących lub z wbudowanym filtrem. W sprzedaży bywają także maski antywirusowe, które mają wymienne filtry, zatem można z nich wielokrotnie korzystać. Przeważnie po kilkudziesięciu godzinach noszenia, filtr należy wymienić na nowy. Takie maseczki posiadają wszystkie niezbędne certyfikaty i najskuteczniej nas chronią przed wirusami, bakteriami, pyłami zawieszonymi PM2,5 oraz PM10, a także przed wszelkimi alergenami. Ceny takich masek są mocno zróżnicowane.

Bez względu jaki rodzaj maseczki wybierzemy, to zawsze trzeba pamiętać o właściwym sposobie ich noszenia. Przede wszystkim maska musi dokładnie przylegać do twarzy, ponieważ w przeciwnym wypadku jej skuteczność będzie zdecydowanie niższa niż określana przez producenta.