Sadzenie trawy na boisku

 

Boiska sportowe to obiekty wykorzystywane do uprawiania sportu. Szczególnie popularne w naszym kraju są boiska do piłki nożnej, gdzie na zielonej murawie piłkarze grają o zwycięstwo. Podłoże takiego boiska jest wykonane zazwyczaj ze sztucznej murawy lub odpowiednio dobranej mieszanki traw na boisko sportowe.

Nasiona traw sportowych

trawa sportowa nasionaCzym różni się trawa sportowa od zwykłej trawy? Aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba sobie zdać sprawę z charakterystyki jakie przedstawia sobą tradycyjne boisko. Jest to to miejsce, gdzie grają zawodnicy i deptanie trawy jest na porządku dziennym. Gatunki traw, które będą użytkowane w tym miejscu powinny być odporne na takie traktowanie, a do tego równe i pozbawione kęp traw, o które zawodnicy mogliby się przewrócić. Jeśli na boisku ma być trawa sportowa nasiona tej mieszanki powinny być odpowiednio dobrane. Najlepiej jest kupić specjalistyczną mieszankę traw, które są stworzone właśnie z myślą o boiskach sportowych. Występujące tam trawy są bardzo odporne na deptanie i nie ulegają degradacji z tego powodu, potrafią się szybko regenerować i nie zrastają się w przesadnie duże kępy. Są to jednak trawy dużo droższe niż tradycyjne mieszanki, a także wymagają dużo większej pracy przy ich pielęgnacji. Konieczność częstego koszenia tych traw jest obligatoryjna, gdyż tylko w taki sposób zachowa się ich równą strukturę i ograniczy nadmierne przerastanie. Ważne jest też ich odpowiednie napowietrzanie.

Sadzeniem tego typu traw są zwłaszcza zainteresowane niewielkie kluby sportowe i szkoły, które nie mają pieniędzy na wykonanie na terenie swoich boisk sztucznej murawy. Takie trawy się doskonale u nich sprawdzają i świetnie wyglądają. Do tego wszystkiego kosztują znacznie mniej niż gotowa murawa w rolce.