Rodzaje terapii rodzinnych

Z uwagi na rosnącą z roku na rok liczbę rozwodów konieczny jest wzrost liczby punktów poradnictwa rodzinnego, a także miejsc, w których członkowie rodziny będą mogli porozmawiać o swoich problemach z fachowcami. Istnieje mnóstwo różnych rodzajów terapii rodzinnych. Znane są one już od wielu lat. Niejednokrotnie dowiedziono, że odpowiednie zastosowanie terapii rodzinnej pomaga przezwyciężyć poważne problemy, z którymi członkowie rodziny nie są w stanie się uporać bez pomocy fachowców.

Przykładowe terapie rodzinne w Polsce

ustawienia systemowe warszawaW psychologii i terapeutyce istnieje mnóstwo różnych metod i sposobów rozwiązywania konfliktów. Większość z nich opiera się na rozmowie ze stronami konfliktu oraz innymi członkami rodziny, którzy są świadkami tychże nieprzyjemnych sytuacji. Te metody należą niewątpliwie do najczęściej wykorzystywanych na całym świecie. Niemniej są one bardzo czasochłonne i nie zawsze prowadzą do ostatecznego zażegnania konfliktu. Na tym tle niezwykle oryginalnie wypada metoda zwana ustawieniami systemowymi. Popularność tej metody w Polsce jest bardzo duża. Jako dowód posłużyć może wyszukiwarka internetowa, w której wystarczy wpisać przykładowo ustawienia systemowe Warszawa, a naszym oczom ukaże się duża liczba punktów, które oferują tego typu pomoc. Metoda ta opiera się na krótkim wywiadzie przeprowadzonym przez specjalistę ze stronami konfliktu, a następnie odegranie roli w zaistniałym konflikcie. Pozwala to specjalistom bardziej wczuć się w specyfikę danego problemu i skuteczniej go rozwiązać.

 Nowatorskie podejście do tego typu problemów społecznych bez wątpienia jest lepszym rozwiązaniem niż wielogodzinne rozmowy, które bardzo często nie prowadzą do rozwiązania powstałych problemów. W niektórych sytuacjach są w stanie nawet takie problemy zaostrzyć powodując porzucenie nadzieji na szybkie rozwiązanie problemów.