Renesans okien i drzwi drewnianych

Kiedy widzimy drewniane elementy zabudowy, zazwyczaj myślimy o nich w kategorii zabytkowej, historycznej. Niekiedy, zniszczone, pobite okna tkwią w starych kamienicach, sprawiając, że wyglądają na opuszczone i zaniedbane. Zazwyczaj zastępują je okna i drzwi z PCV, tworzyw sztucznych Są wytrzymalsze, trwale zabezpieczają mieszkańców przed wiatrem i zimnem. Jednak to nie jedyne rozwiązania, które oferuje nam rynek.

Nowe okna i drzwi z drewna

okna i drzwi drewnianeNieczęsto widzimy w miastach drewniane okna czy też drzwi, zazwyczaj są one jednak stare i zniszczone. Z tego powodu wyrobiliśmy sobie opinię, że są mało wytrzymałe i niemodne. Jednak nie jest to prawda. Dzisiejsi producenci drzwi i okien chętnie korzystają z drewna jako podstawowego materiału do wykonywania swoich produktów. Nowoczesne wykonanie i dopasowany do architektury design sprawiają, że każdy budynek opatrzony drewnianymi elementami będzie prezentował się wyjątkowo. Okna i drzwi drewniane pasują zarówno do modernistycznych domów jak i jako zastąpienie starych odpowiedników przy zachowaniu oryginalnych kształtów. Dokonana w ten sposób rekonstrukcja będzie idealnie wpasowywała się w klimat każdego budynku bez strat na jego pierwotnym wyglądzie. Jest to szczególnie ważne przy zabytkowych budowlach, gdzie aby wymienić oryginalne okna lub drzwi, należy ubiegać się o pozwolenie konserwatora zabytków. Ten z kolei, jeśli istnieje potrzeba wymiany, stawia konkretne wytyczne co do materiałów, sam element natomiast musi zostać odtworzony jako kopia oryginały. Całe szczęście na polskim rynku działają firmy, które zajmują się nie tylko produkcją drzwi i okien do standardowych wnętrz mieszkalnych czy biurowych ale także stolarką na zamówienie. 

Warto rozejrzeć się w internecie za firmami oferującymi tego typu usługi. Można w ten sposób łatwo zerknąć w portfolio firmy, by zobaczyć jak wyglądają ich produkty w różnych aranżacjach i dopasować odpowiedni model do swojego wnętrza.