Prosty robot współpracujący do warsztatu

Jednym z problemów, jakie przeszkadzały w automatyzacji warsztatu była trudność obsługi robotów przemysłowych. Załoga warsztatu nie miała bowiem doświadczenia w obsłudze takiego sprzętu, a programowanie zadań w ogóle nie wchodziło w grę. Dopiero niedawno podsunięto nam do testów maszynę, która była bardzo łatwa do sterowania i wdrożenia do czynności wykonywanych na stanowiskach.

Łatwy do sterowania robot przemysłowy

universal robot 10Jeden z naszych stałych klientów polecił nam sprawdzenie robota z serii maszyn przemysłowych o bardzo zaawansowanej konstrukcji, aczkolwiek prostym, intuicyjnym interfejsie który mógł być obsługiwany przez każdą osobę o podstawowej wiedzy o programach komputerowych. Był to robot z serii Universal Robot 10, jednej z najbardziej rozpowszechnionych serii robotów współpracujących, które wykorzystywane były zarówno w dużych zakładach przemysłowych, jak i małych warsztatach, w najróżniejszym celu. W naszym przypadku potrzebne było ułatwienie pracy na stanowiskach roboczych, i przejęcie najbardziej żmudnych i czasochłonnych czynności od fizycznych pracowników w celu odciążenia ich i ułatwienia wykonywania zadań. Maszyny okazały się być bardzo łatwe w programowaniu, a ustawianie poszczególnych czynności nie było trudne i męczące, a wręcz przeciwnie, pracownicy z chęcią wprowadzali do pamięci maszyny kolejne zadania, czasem poprawiając te już zaprogramowane tak, by robot wykonywał je najdokładniej jak to tylko możliwe.

Nasze maszyny nie działały całkowicie autonomicznie, gdyż dzieliły stanowiska z fizycznymi pracownikami. Wykonywały zadania na żądanie pracowników, zazwyczaj uruchamiając się po komendzie słownej czy głosowej. Okazały się tak dużą pomocą, iż do końca roku planujemy wyposażyć wszystkie stanowiska w takie maszyny.