Promiennik – szeroka gama zastosowań

 

Promieniowanie podczerwone przez ostatnie lata zyskało bardzo dużą popularność. Jeszcze parę lat temu ten rodzaj promieniowania znajdował zastosowanie głównie w elektronice, informatyce i automatyce. Obecnie stosuje się go nawet w systemach grzewczych.

Promienniki jako źródło ciepła

promiennik halogenowyJednym z urządzeń opartych o zjawisko promieniowania podczerwonego jest promiennik halogenowy. Wyróżniamy trzy rodzaje promienników: krótkofalowe (IRS), średniofalowe (IRM) i długofalowe (IRL). Każdy z wymienionych promienników halogenowych znajduje swoje zastosowania do osuszania różnego typu farb, tworzyw i emulsji. Ale wachlarz zastosowań jest dużo szerszy. Najczęściej spotykanymi miejscami gdzie stosuje się promiennik halogenowy są zakłady produkcyjne gdzie wymagane jest osuszanie produkowanych artykułów. Niewątpliwie bardzo dużą zaletą promienników halogenowych jest ich czas reakcji i moment kiedy osiągają one pełną moc. W przypadku promienników krótkofalowych jest to czas zbliżony do 1 sekundy. Ten rodzaj ogrzewania/osuszania charakteryzuje również to, że emisja fal nie powoduje efektów ubocznych ani zanieczyszczeń środowiska. Ważną zaletą promienników halogenowych jest również to, że możemy dowolnie sterować siłą emitowanego światła. Jest to niezwykle ważne przy zróżnicowanych procesach produkcji. Halogeny generujące światło podczerwone wyróżnia również kompaktowy rozmiar (ważny przy montażu na liniach produkcyjnych) oraz stosunkowo długi czas trwałości. W przypadku większości lamp tego typu czas ten wynosi nawet ponad 5 000 godzin.

Podsumowując, promienniki halogenowe są bardzo dobrym rozwiązaniem dla wielu firm zajmujących się produkcją. Ciężko jest znaleźć wady takich promienników dlatego stosowanie ich to jest inwestycja, która powinna być dla firm bardzo opłacalna.