Profesjonalna winda do wanny

Osoby niepełnosprawne każdego dnia muszą się zmagać z wieloma przeciwnościami życia codziennego. Nie tylko na zewnątrz, ale także w domu czekają na nie liczne przeszkody, z którymi mogą sobie poradzić lepiej lub gorzej.

W czym pomagają windy do wanny?

winda do wannyTo, jak sobie radzą w życiu codziennym osoby z większym lub mniejszym stopniem niepełnosprawności, w dużej mierze zależy od ich siły, podejścia do problemu i możliwości jakie mają w najbliższym otoczeniu. Bywa, że we wszystkich podstawowych czynnościach pomaga osobie niepełnosprawnej opiekun lub osoba najbliższa, ale bywa też tak, że nie ma nikogo do pomocy i taka osoba musi sobie radzić sama. Najwięcej problemów stwarza kąpiel, szczególnie jeżeli mycie odbywa się w wannie. Generalnie chodzi o samo wejście i wyjście z niej, bo samo mycie raczej nie stwarza większego problemu. Rozwiązaniem tego problemu może  być specjalistyczna winda do wanny, która jest często stosowana w szpitalach czy w Miejskich Ośrodkach Pomocy Społecznej. Jest to specjalny podnośnik z wysięgnikiem, na którym jest zamontowane siedzisko z zabezpieczającymi barierkami. Zaletą takiej windy jest możliwość podniesienia osoby niepełnosprawnej ponad wannę i powolnego opuszczenia. Jest ona sterowana elektrycznie za pomocą niewielkiego panelu lub dołączonego pilota. Tego typy windy są znacznie lepsze i praktyczniejsze niż ławeczki, deski, siedziska czy maty, które wkłada się do wanny. Jednakże trzeba się liczyć z większym, jednorazowym wydatkiem, który z pewnością przyniesie wiele korzyści.

Dla osób, które mają zachowaną sprawność ruchową na przynajmniej średnim poziomie, wystarczą ławeczki, bo mogą one o własnych siłach wejść do wanny. Natomiast winda będzie idealna dla osób ze znaczną niepełnosprawnością, które mają znacznie ograniczoną sprawność ruchową.