Pozyskiwanie wody tanim kosztem

W dzisiejszych czasach coraz częściej narzekamy na ceny wody. Jeśli korzystamy z szamba wówczas opłata dodatkowa jest nie duża i rachunki te nie są tak odczuwalne jak przy kanalizacji. Podłączenie jej jest jednak bardzo często koniecznością. Jak więc wpłynąć na zmniejszenie rachunków? Każdy właściciel działki ma prawo wybudowania na swojej posesji studni, podczas której muszą być zachowane pewne normy.

Jeśli nasza studnia będzie nie głębsza niż 30 m, a my z niej nie będziemy pobierać więcej wody niż 5m3 na dobę, wówczas nie jesteśmy zmuszeni starać się o pozwolenie na jej budowę. Niestety studnia wykonana na głębokość do 30 m daje nam jedynie możliwość korzystania z płytkich powierzchni wód gruntowych, które nadają się jedynie do celów domowych, ale nie do spożycia. Zanim przystąpimy do budowy studni niezbędne jest wykonanie odwiertów, które potwierdzą nam obecność wody w danym miejscu. Oznacza to, że studnia nie może być położona w losowym i w każdym miejscu. Niezbędne jest przeprowadzanie analiz.
Firmy świadczące usługi odnośnie wiercenia studni głębiowych korzystają z map geodezyjnych. Studnie głębinowe sprawdzają się głównie w gospodarstwach domowych, natomiast rzadziej w przemyśle choć też są przez nich użytkowane. Najczęściej decydują się na nie osoby, które z wielu przyczyn nie mogą skorzystać z usług sieci wodociągowych. Nie uiszczają oni zatem rachunków za wodę, a jedynie ponoszą w pełni koszty związane z wybudowaniem studni głębinowej, wszelkimi instalacjami, dzięki którym możliwe będzie korzystanie z wód gruntowych. Pamiętajmy jednak, że nikt nam nie da gwarancji na zasoby wody. Studnia głębinowa może nam zapewnić odpowiednią ilość wody na kilka lat, czasami na kilkanaście, ale nikt z góry nie da nam gwarancji na dany okres czasu co niestety sprawia, że inwestujemy w ciemno.

Ponadto, może się zdarzyć, że zasobów wody na terenie naszej działki jest tak mało, że nie warto w taką studnię inwestować. Jak się okazuje nie jest to inwestycja odpowiednia dla każdego jak i w każdym miejscu nie da się jej zrealizować..

Dodaj komentarz