Pomiar pH gleby

 

Odczyn gleby to główny czynnik w uprawie roślin. Od jej kwasowości zależy przede wszystkim efektywność pobierania wody i składników pokarmowych. Sprawdzenie, jaki odczyn ma gleba, czyli pH gleby, nie jest trudną czynnością. Należy pobrać próbkę gleby do badania, a następnie dokonać pomiaru za pomocą przyrządów do badania kwasowości podłoża.

Jak sprawdzić pH gleby?

badanie odczynu glebyOdczyn pH to stosunek stężenia jonów wodorowych H+ do jonów wodorotlenkowych OH. Aby badanie odczynu gleby było skuteczne, należy najpierw prawidłowo pobrać próbki podłoża. Po pierwsze, próbki powinny pochodzić z wielu miejsc w ogrodzie. Na każde 100 m2 powinny przypadać d 3 do 4 próbek. Co najważniejsze, odczyn gleby nie może być badany bezpośrednio po nawożeniu, ponieważ może to wpłynąć na wynik pH gleby. Przyrządy do sprawdzania odczynu gleby można zakupić w różnych sklepach ogrodniczych. Najczęściej są to roztwory lub papierki lakmusowe, zmieniające swoją barwę poprzez kontakt z glebą. Kwasomierz ze wskazówką umieszcza się w podłożu w różnych miejscach ogrody. Już zwykle po minucie pojawia się wynik badania. Jednak o wiele dokładniejsze są przyrządy elektroniczne. Mimo iż są o wiele droższe, to jednak najlepsze rozwiązanie dla osób, które zajmują się profesjonalnie produkcją roślinną. Istnieją także domowe sposoby, aby określić kwasowość gleby. Wystarczy grudkę ziemi polać zwykłym octem. Jeżeli na glebie pojawią się pęcherzyki, oznacza to, że gleba nie jest kwaśna.

Badanie odczynu gleby to ważna czynność, jednak często pomijana przez ogrodników. Dzięki odpowiedniemu pH gleby, rośliny rosną lepiej i wyglądają bardziej estetyczniej. Poza tym wraz ze zmianą kwasowości gleby, rośliny mniej lub bardziej wchłaniają składniki pokarmowe. Wiele roślin ma szczególne wymagania, co do gleby, więc warto sprawdzić odczyn naszego podłoża.