Podstawowa wiedza o matach filtracyjnych

Urządzenia klimatyzacyjne i wentylacyjne są różnorodne. Dlatego też wymagają zgoła innych elementów składowych. To, jakie wykorzystamy zależy jednak nie tylko od modelu głównego urządzenia, ale i od warunków, w którym je wykorzystujemy oraz pomieszczenia, gdzie jest zamontowane. Wiele jest części, które dodatkowo mają wiele rodzajów, dlatego trzeba się z nimi dobrze zapoznać, aby dokonać prawidłowego wyboru.

Czym są filtracyjne maty?

maty filtracyjneJednym z niezbędnych elementów każdej instalacji klimatyzacyjnej czy wentylacyjnej są filtracyjne maty. Służą one do wstępnej filtracji powietrza i wykorzystuje się je w zakładach przemysłowych, fabrykach czy magazynach. Każdy klimatyzator, wentylacja czy komora lakiernicza muszą posiadać taką matę, która charakteryzuje się wysoką sprawnością medium filtracyjnego i jest bardzo odporna na różnorodne warunki atmosferyczne. Maty filtracyjne powinny być wykonane z najwyższej jakości materiałów – poliestru lub pianki PPI, dzięki czemu mają one całkowicie otwartą strukturę komórkową. Takie maty dostępne są w kilku podstawowych wariantach. Jednym z nich jest mata filtracyjna L, która przeznaczona jest do odfiltrowania cząsteczek, które uszkadzają powłokę lakierniczą. Stosuje się je jako filtr ostateczny w kabinach lakierniczych lub pozostałych systemach obróbki. Maty z serii M to materiał, który przeznaczony jest do pracy w temperaturze nawet do 200 stopni Celsjusza i sprawdzą się idealnie do montażu w sufitowych ramach filtrów kasetowych kabin. Poza tymi dwoma możemy znaleźć również maty W oraz media filtracyjne DustStop, PaintStop czy PowderStop.

Prawidłowy przebieg całego procesu filtracji powietrza jest bardzo ważny. Dzięki niemu możliwe jest przeprowadzenie wielu późniejszych czynności w zakładach produkcyjnych czy innych miejscach, które muszą być dobrze wentylowane. Dlatego trzeba wykorzystywać wyłącznie najlepsze elementy urządzeń klimatyzacyjnych i wentylacyjnych.