Podłoga w obiekcie sportowym

 

Szczególnym rodzajem podłogi jest posadzka sportowa. W obiektach gdzie prowadzi się intensywne ćwiczenia oraz odbywają się zawody musi się ona charakteryzować niezwykłą wytrzymałością. Powinna zapewniać bezpieczeństwo korzystających z niej sportowców oraz innych uczestników w każdym wieku. 

Odpowiednia podłoga sportowa

podłoga sportowaPrzede wszystkim dobra podłoga sportowa jest trwała i odporna na zużycie przez wiele lat. Dobór odpowiedniego podłoża do różnych obiektów powinien być uzależniony od kilku czynników: intensywności jej użytkowania, rodzaju głównej dyscyplina jaka będzie na niej uprawiania oraz jakie zawody będą się na niej odbywały. Zastosowanie odpowiedniej posadzki pozwoli ograniczyć ryzyko kontuzji oraz zwiększyć dynamikę wykonywanych ruchów. Warto pamiętać, że wiele sportów uprawianych na hali odbywają się z użyciem piłki, dlatego też musi ona dawać jej dobre odbicie. Powierzchnia musi być stabilna, a zastosowane łączenia muszą wytrzymać nawet największe obciążenia. Powinna być ona łatwa w pielęgnacji, nie wymagać skomplikowanej konserwacji, a jej naprawa i odnowa odbywać się na bieżąco żeby nie stanowić zagrożenia dla życia oraz zdrowia użytkowników. Podłogę sportową dzieli się ze względu na stopień jej sprężystości jaką wykazuje podczas oddziaływania na nią sił dynamicznych. Są to podłogi powierzchniowo elastyczne z drewna, w pełni elastyczne, kombinowane oraz mieszane.

Podłogi z prawdziwego zdarzenia powinny być wykonywane w każdym obiekcie sportowym, nie tylko w tym profesjonalnym, gdzie często odbywają się zawody. Również małe sale do ćwiczeń powinny być w nią wyposażone, głównie z uwagi na bezpieczeństwo osób użytkujących. Szczególne ważne jest żeby znalazła się ona w szkołach gdzie na salach gimnastycznych ćwiczą dzieci.