Piec węglowy czy pompa ciepła?

Każdy kto pragnie wybudować dom ma z pewnością ogromny dylemat jaki system ogrzewania wybrać. Dostępnych technologii jest naprawdę cała masa i trudno jest wybrać obiektywnie najlepszą metodę.

Wybierający piec węglowy kierują się drzwiczkami piecowymi

piec grzewczyKiedyś takiego problemu nie było ponieważ w każdym domu znajdował się piec żeliwny lub kaflowy piec grzewczy. Co niektórzy palili również drewnem. Piec na węgiel stał się jednak zdecydowanie najbardziej popularnym urządzeniem do ogrzewania. Postanowiłem pozwolić sobie na porównanie dwóch skrajnych technologii. Przestarzałego węgla i nowoczesnej pompy ciepła. Wydawałoby się, że piec na węgiel stoi na z góry straconej pozycji, jednak niekoniecznie musi tak być. Coś w sobie musi ta technologia mieć skoro korzysta z niej największy procent gospodarstw domowych. Piec na węgiel każdy wie jak wygląda. Drzwiczki piecowe, ruszty piecowe i wielka żeliwna zabudowa. To wszystko jednak w ostatnich latach zdecydowanie się zmieniło. Przede wszystkim doszło do pewnych udoskonaleń w zakresie budowy i sposobu działania pieców węglowych. Obecnie mamy chociażby piece na ekogroszek, które są zdecydowanie bardziej ekologiczne niż piece jakie możemy znać z przeszłości. Tego rodzaju piece zostały wyposażone również w zautomatyzowany podajnik, dzięki czemu piec jest w stanie samodzielnie uzupełniać swoje zasoby bez naszej kontroli nawet przez kilka dni. Minusem tej technologii zawsze jednak było jest i będzie to, że do swojego działania będzie potrzebowała bardzo dużej ilości miejsca. Na drugim biegunie mamy pompę ciepła, czyli rozwiązanie w 100% ekologiczne, ale bardzo drogie jeżli chodzi o instalację tych urządzeń. Pompa ciepła działa tylko na prąd i powietrze, więc wiąże się z prawie darmową eksploatacją, a oprócz tego nie wymaga gromadzenia paliwa stałego jak w przypadku pieców węglowych.

Obie technologie mają swoje wady i zalety i to tak naprawdę od naszych potrzeb i możliwości finansowych zależy to co wybierzemy.