Panele fotowoltaiczne- na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Panele słoneczne zyskują coraz większą popularność. Spowodowane jest to coraz większą świadomością ekologiczną ludzi. A poza tym kto nie chce mieć darmowego prądu? Teraz firmy produkujące panele słoneczne prześcigają się w produkcji. Gdzieś wyczytałem, że w samych Chinach jest aż 600 różnych producentów. I jak tu wybrać najlepszy?

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać?

Bateria słoneczna, fotowoltaikaTrzeba pamiętać, że każda bateria słoneczna nawet gdy jest to ten są model i mają tą samą serie to jednak ich moc będzie się minimalnie różnić. Dodatnia tolerancja to jest to na co powinniśmy zwrócić uwagę termin ten oznacza to, że bateria nigdy nie będzie miał mniejszej moc niż nominalna. Natomiast zawsze może mieć większą. Panele fotowoltaiczne tracą moc gdy temperatura rośnie powyżej 20 stopni Celsjusza. Określa to temperaturowy współczynnik mocy. I im niższy on jest tym lepiej dla wydajności panelu. Powinniśmy też zwrócić uwagę na tak zwana temperatur NOCT co oznacza temperaturę pracy panelu. Im jest ona niższa tym panel będzie pracował z większą wydajnością. Powinniśmy też sprawdzić jak radzi sobie panel w pochmurne dni. W naszym klimacie istotne jest czy nasz panel dobrze wykorzysta promieniowanie słoneczne w pochmurne dni które jest niskoenergetyczne. Jeśli utrata efektywności jest niższa tym bateria słoneczna działa wydajniej w pochmurne dni nie tracąc energii. Trzeba pamiętać, ze baterie słoneczne jak każdy sprzęt z czasem działa gorzej. Panele słoneczne tracą po prostu cześć mocy. Im ta wartość jest niższa panel słoneczny będzie produkował więcej mocy przez cały okres działania. Każdy z tych argumentów składa się na proces produkcji energii. Jest to zakres od 0,5 do 5,0% Dlatego warto porządnie przyjrzeć się specyfikacjom panelu i wybrać ten o najlepszych parametrach.

Ważne żeby zwrócić na to uwagę, bo dy panel będzie tracił na wydajności to będziemy uzyskiwali mniej energii. Baterie słoneczne są opłacalne z tego powodu niskich kosztów utrzymania. Panele są praktycznie bezobsługowe i bezawaryjne więc praktycznie nie generują żadnych kosztów eksploatacji.