Obróbka i cięcie metali

Najczęściej stosowane jest rozdzielenie materiału za pomocą dwu elementów tnących.

Cięcie blach można realizować na nożycach i na wykrojnikach. Za pomocą wykrojników nosi nazwę wykrawania. Operację rozdzielenia materiału za pomocą nożyc stosuje się w procesie produkcji blach i taśmy oraz przy kształtowaniu wyrobów w produkcji jednostkowej, względnie małoseryjnej. Ze względu na koszty wykonania wykrojników cięcie z wykorzystaniem tych przyrządów stosowane jest tylko do produkcji seryjnej wyrobów. Przyrządy te przystosowane są do pracy na prasach mechanicznych lub hydraulicznych.

Podstawowe operacje cięcia za pomocą wykrojników, wycinanie, dziurkowanie, odcinanie, przycinanie, nadcinanie, okrawanie, rozcinanie. Operacje cięcia praktycznie realizowane są w ten sposób, że przy przemieszczaniu przesuniętych względem siebie krawędzi tnących wywierany na materiał nacisk powoduje naruszenie jego spójności. Wielkość tego przesunięcia zależy od grubości ciętego materiału i od jego własności. Cięcia możemy dokonywać różnymi sposobami, może to być cięcie laserem, które umożliwia wycinanie z arkuszy blachy elementów płaskich o dowolnym kształcie. Technologia ta charakteryzuje się dużą dokładnością oraz powtarzalnością wykonywanych detali.

Błyskawiczna prędkość cięcia pozwala na znaczne obniżenie kosztu detalu końcowego zarówno w niewielkich jak i seryjnych ilościach. Cięcie laserowe stanowi najbardziej popularną metodę. Zaletą cięcia plazmą jest duża szybkość procesu, co jest szczególnie widoczne przy obróbce blach o mniejszych grubościach. Bardzo trudnym jest dokładne, z góry, określenie szybkości cięcia. Jak uczy nas praktyka, dane podawane przez producentów maszyn, są zazwyczaj wartościami maksymalnymi.

Użytkownicy maszyn pracują przy zredukowanych szybkościach cięcia, głównie w celu poprawienia jakości cięcia oraz w celu zmniejszenia zużycia katod i dysz. Przy wyższych napięciach łuku, katody i dysze są bardziej obciążone i wskutek tego skrócona zostaje ich żywotność.

Po więcej informacji zapraszam na stronę producent drabin aluminiowych