Naprawa układu hamulcowego

Nawet najlepsze hamulce można bardzo szybko zepsuć, wystarczy traktować je brutalnie i ignorować ich pierwsze symptomy usterek. Gdy swój samochód np. Renault, Citroen, Peugeot oddajemy w ręce mechanika nie każdy z nich potrafi dobrze zdiagnozować i naprawić układ hamulcowy.

Klocki hamulcowe dostępne w sklepie z częściami samochodowymi

Wibracje dochodzące z układu hamulcowego są bardzo uciążliwe, najczęściej winę za to ponoszą tarcze hamulcowe które wskutek gwałtownego wystudzenia lub przegrzania odkształcają się. Powodem może być gwałtowne wjechanie w kałużę po wcześniejszym częstym lub ostrym hamowaniu kiedy nagrzana tarcza nagle się szybko studzi. Powodem przegrzania tarcz może być szybka jazda samochodem i częste ostre hamowanie lub przyblokowany klocek hamulcowy bądź nieodbijający zacisk hamulcowy. Szybkie ostudzenie lub przegrzanie w połączeniu ze słabą jakością materiału użytego do produkcji tarczy hamulcowej może spowodować jej skrzywienie lub nawet pęknięcie. Spotkać też możemy problemy z piskami dochodzącymi z układu hamulcowego a jego powodem może być wcześniejsze przegrzanie układu hamulcowego gdzie powierzchnia klocka hamulcowego uległa zeszkleniu, blokujące się zaciski, mocno zużyte tarcze, klocki a czasem przez zły montaż.

sklep z częściamiDo większości popularnych modeli np. Renault, Citroen, Peugeot oprócz części oryginalnych dostępna jest szeroka paleta zamienników w różnych cenach. Decydując się na tanie zamienniki mało znanych producentów powinniśmy się liczyć z mniejszą skutecznością hamowania, szybszym zużyciu części lub ich uszkodzeniu. Sklep z częściami pomoże nam dobrać odpowiednie części do naszego samochodu na podstawie katalogów. Gołym okiem nie widać które nowe części są dobre, najważniejsza jest jakość materiałów użytych do produkcji i jakość wykończenia a nie nacięcia, otwory, kolorowe logo.

Teoretycznie najpewniejszą metodą żeby kupić podzespoły dobrej jakości jest wybieranie podzespołów renomowanych producentów. Niestety w praktyce to nie wystarcza, bo na rynek trafiają też podróbki markowych producentów części.