Najważniejsze cechy podobrazia

Większości osób wydaje się, że malarze malują wyłącznie na płótnie. Nie jest to prawdą. Podobrazie malarskie może stanowić np. deska, kamień, a nawet rzeźba. Płótno oczywiście też zalicza się do tej kategorii, jednak nie jest ono jedynym materiałem wykorzystywanym w malarstwie.

Materiały wykorzystywane w podobraziach

podobrazie malarskieWszystko zależy od techniki, którą operuje artysta. Jeden materiał przyjmie konkretny rodzaj koloru i farby, inny będzie zupełnie do tego nieodpowiedni. Na płótnie maluje się głównie farbami olejnymi, choć nie jest to jedyna możliwość. Drewniane podobrazie malarskie gruntuje się celem zabezpieczenia samej deski, a dopiero potem nakłada się na nią farbę. Czasem za podobrazie uznaje się nawet rzeźbę, ponieważ nadal stanowi ona podkład i płaszczyznę służącą do nałożenia farby. Dzieło malarskie posiada wielką liczbę definicji i technik, dzięki którym można wykreować kawałek sztuki. Jeżeli chciałbyś dokonać wyboru, które podobrazie malarskie będzie ci odpowiadać najlepiej, powinieneś zapytać na forach internetowych lub skontaktować się z kimś doświadczonym. Istnieją całe grupy, w których ludzie dzielą się swoimi ulubionymi technikami, są również gotowi uczyć ich osób nowych w tej dziedzinie. Najważniejsze jednak, żeby uruchomić swoją własną wyobraźnię. Nie ma ścisłych ograniczeń co do wykorzystywanych przedmiotów w sztuce. Podobrazie malarskie wykracza więc swoją definicją poza zwykłe płótno i sztalugę. Należy jedynie pamiętać o doborze odpowiedniej kolorystyki i techniki.

Poza tym nic nie powinno ograniczać artysty, a tym bardziej nie kwestie materialne. Można tutaj sparafrazować wielkiego artystę-rzeźbiarza Władysława Hasiora, który powiedział, że w domenie artysty jest modelowanie materią tak, żeby idealnie oddała wyobrażenie o gotowym dziele.