Najnowsze trendy w budownictwie

Trwająca zabudowa miast,  urbanistycznie jest coraz bardziej przemyślana, a nowo powstałe budynki biurowe i mieszkalne prezentują coraz bardziej wysmakowaną architekturę, świetnie wkomponowaną w istniejącą zabudowie. Znacznie gorzej jest w budownictwie wolnostojącym, jednorodzinnym. Tutaj ciągle królują „gargamele”.  Nadzieja w młodych architektach, którzy proponują coraz ciekawsze rozwiązania.

Czy moduły to przyszłość budownictwa jednorodzinnego?

budownictwo modułoweDo najciekawszych rozwiązań należą domy modułowe. Najważniejszą cecha tych domów jest prostota i elastyczność. Ułożenie poszczególnych modułów stwarza możliwość maksymalnego wykorzystania terenu, na którym staje dom, pod kątem oświetlenia, nasycenia promieniami słonecznymi oraz  możliwości dostępu i zabezpieczenia. Uwzględniwszy te wszystkie uwarunkowania, przy ustawianiu i łączeniu modułów, otrzymuje się dom mieszkalny przestronny, ciepły, jasny i nadzwyczaj tani w eksploatacji. Moduły mają kształt sześcianów i właściwe można dostosować ich technologię do projektu. Można by zatem na postawione pytanie odpowiedzieć, że budownictwo modułowe, to przyszłość. Niestety, są uwarunkowania, które determinują takie budowanie. Najistotniejsze to lokalizacja, czyli teren, na którym ma powstać modułowy dom. Do takiego budowania nie nadaje się  niewielki teren płaski, pośród gęstej zabudowy (np. osiedle domów jednorodzinnych)i niezbyt nasłoneczniony. Jednak wszędzie tam, gdzie jest taka możliwość domy modułowe powinny być budowane.

Nie tylko z powodu wyżej przedstawionych zalet, ale również z powodów estetycznych. Po prostu są piękne, nie zakłócają naturalnego środowiska, pozwalają obcować z przyrodą. Dla mieszkańców są ostoją intymności i spokoju. Przed podjęciem decyzji o budowie domu, warto również rozważyć budowę domu modułowego.