Mundur dla strażaka

Bycie strażakiem często wiąże się z narażaniem własnego życia lub zdrowia, aby pomagać innym. W celu zapewnienia strażakom jak największego bezpieczeństwa, stworzono dla nich kilka rodzajów umundurowania. Jak wyglądają poszczególne z nich? Jakie są dodatkowe elementy munduru? Postaram się przybliżyć ten temat.
Elementy umundurowania strażackiego
Strażak, jako funkcjonariusz publiczny, zobowiązany jest do noszenia odpowiedniego munduru w trakcie pracy oraz na uroczystościach powiązanych z zawodem. W zależności od okazji mundur strażacki ma inne wyposażenie oraz funkcjonalności. Istnieje kilka rodzajów umundurowania, między innymi wyjściowe, zwane też galowym, koszarowe, specjalne czy też bojowe. Poza tym, w niektórych sytuacjach zmuszeni są używać kombinezonów i skafandrów ochronnych, na przykład gazoszczelnych czy żaroodpornych. Ubranie galowe każdego strażaka jest jednolite, składa się z białej koszuli, spodni bądź spódnicy, marynarki, sznura oraz rogatywki, czyli specjalnej czapki. Do tego dochodzi oczywiście krawat i odpowiednie buty. Mundur bojowy jest tym, który strażak wkłada chyba najczęściej. Przede wszystkim, ma on zapewnić strażakowi bezpieczeństwo, aby mógł wykonać czynności ratownicze, na przykład gaszenie pożaru czy wydobycie rannych w wypadku z wnętrza samochodu. Umundurowanie takie składa się przede wszystkim ze specjalnej kurtki, spodki, rękawic i obuwia. Dodać do tego można hełm, który zapewnia odpowiednią ochronę głowy. Często strażacy noszą ze sobą toporek czy butle z powietrzem.
Zarówno umundurowanie, jak i dodatkowe elementy jego wyposażenia, mają chronić zdrowie i życie strażaka podczas wykonywania przez niego swojej pracy. Niektóre akcesoria pomagają w różnych czynnościach, na przykład przy pracy na wysokościach. W zależności od okazji, strażak ubiera odpowiedni mundur.