Macierzanka, czyli tymianek cytrynowy w ogrodzie

Nie ma niczego lepszego niż pięknie pachnące rośliny w ogrodzie. I wcale nie muszą to być rośliny, które posiadają duże kwiaty. Równie dobrze w przydomowych ogrodach sprawdzają się mniejsze rośliny o bardzo charakterystycznym zapachu. Do takich roślin należy z pewnością macierzanka cytrynową.

Zastosowanie macierzanki w kuchni i w ziołolecznictwie

macierzanka cytrynowa hurtZnana jest ona również pod nazwą tymianek cytrynowy. Jak sama nazwa wskazuje, liście tej rośliny mają w sobie nutę cytryny, która jest wyczuwalna z bliska. Liście macierzanki cytrynowej są żółto-zielone. Tymianek cytrynowy wykorzystywany jest nie tylko jako roślina ozdobna, ale również jako doskonała przyprawa stosowana w kuchni. Liście tymianku pachną bardzo mocno. Roślina ta nadaje się idealnie do sadzenia w miejscach nasłonecznionych. Cechą macierzanki jest to, że nie zrzuca ona liści na zimę, jest więc rośliną zimozieloną. Centra ogrodnicze mają w swojej ofercie takie rośliny jak macierzanka cytrynowa hurt i na pewno warto z tej oferty skorzystać. Macierzanka nadaje się do uprawy zarówno w gruncie jak i w donicach. Kolor macierzanki jest nietypowy. Żółty kolor mają nawet łodygi rośliny. Wysokość macierzanki nie jest duża. Najczęściej osiąga wysokość od 10 do 30 cm. Poza tym macierzanka cytrynowa jest najwyższa w okresie kwitnienia. Macierzanka kwitnie od lipca do września. Ze względu na to, że kwiaty macierzanki cytrynowej mocno pachną, to lubią przylatywać do nich pszczoły.

Do rozmnażania macierzanki stosuje się nasiona oraz sadzonki. Bardzo łatwo jest rozmnożyć tymianek cytrynowy właśnie z sadzonek. Macierzankę stosuje się do zaparzania herbat, dań wykonywanych z mięsa, warzyw, ryb. Jest to roślina, która wzmacnia odporność organizmu oraz poprawia sen. Można zbierać liście i łodyżki macierzanki przez cały rok, jeśli uprawiana jest w doniczkach.