Kiedy potrzebujemy świadectwa charakterystyki energetycznej?

Jakiś czas temu podjęliśmy z mężem decyzję o tym, że zaczniemy zarabiać na wynajmie nieruchomości. To bardzo pewny i intratny biznes, szczególnie w dzisiejszych czasach. Kupiliśmy już kilka lokali na wynajem, teraz jeszcze musieliśmy zadbać o ich odpowiednia i fachową dokumentacje, żeby móc je legalnie wynajmować. Od razu się do tego zabraliśmy, żeby nie tracić czasu.

Potrzebowałam świadectwa charakterystyki energetycznej

świadectwo charakterystyki energetycznej czy potrzebneKiedy myślałam, że mam już wszystkie potrzebne dokumenty i mogę wystawiać lokale na wynajem, maż zwrócił mi uwagę, że chyba potrzebujemy jeszcze świadectwa charakterystyki energetycznej. Nie byłam pewna, czy taki dokument w naszej sytuacji jest potrzebny. Musiałam to jednak sprawdzić. Odpowiednich informacji zdecydowałam się poszukać na internecie. Wpisałam w wyszukiwarkę frazę: świadectwo charakterystyki energetycznej czy potrzebne, i zaczęłam przeglądać informacje. Dowiedziałam się, że świadectwo charakterystyki energetycznej jest potrzebne zawsze wtedy kiedy lokal lub budynek przeznaczony jest na wynajem. Świadectwo charakterystyki energetycznej należy uzyskać także wtedy, kiedy zamierzany sprzedać, zbyć lokal lub budynek na mocy umowy kupna sprzedaży lub umowy o sprzedaż własnościowego lokalu spółdzielczego. Zwolnione z tego obowiązku są jedynie budynki wolnostojące o powierzchni mniejszej niż 50 metrów kwadratowych.

W związku z tym musiałam znaleźć firmę energetyczną, która wystawi mi świadectwo charakterystyki energetycznej. Osoba, która wystawia takie świadectwo musi posiadać bowiem odpowiednie certyfikacje i uprawnienia nadane jej z mocy ustawy o prawie budowlanym. Nie może być to zwykły elektryk. Taki dokument jest ważny 10 lat od momentu wystawienia. Po tym czasie świadectwo charakterystyki energetycznej należy wykonać na nowo.