Jaki blat wybrać, który będzie elegancki, stylowy, który natomiast będzie pasował do kuchni, łazienki.

Odwieczny problem, który materiał wybrać, aby na długie lata służył nam. Warto zaczerpnąć informacji o rodzajach takich blatów. Przyjrzyjmy się parametrom materiałów wykorzystywanym przez firmy z Warszawy, porównajmy ceny, przecież też poniekąd to bardzo ważny element.

Blaty ze szkła, granitu i kompozytu

Poniżej opisane zostały trzy rodzaj blatu: blaty ze szkła, granitowe, oraz blaty kompozytowe. Zapraszam do lektury, może pomoże to podjąć jakąś słuszną decyzje. Blaty ze szkła są bardzo trwałe. Natomiast jeśli chodzi o odporność takiego blatu na wysoka temperaturę, to materiałem z którego jest on wykonany jest szkło hartowane. Nie może być to absolutnie szkło klejone, ponieważ między szklanymi taflami znajduje się folia. Tego typu blaty wykonywane są wyłącznie na indywidualne zamówienie. Szkło może być zarówno matowe, np. satynowe albo piaskowane, lub przeźroczyste. Chociaż są mniej odporne na zarysowania niż blaty szklane, są eleganckie i stylowe. Mają też dosyć wysoką cenę niż blaty kamienne, ale niższą niż blaty corian. Szkło hartowane może służyć jako blaty kuchenne, lub blaty łazienkowe. Kolejnym ciekawym rozwiązaniem mogą być blaty robione z nowoczesnych kompozytów. Czym są więc kompozyty?

blaty kuchenneKompozytami są mieszanki materiałów, które połączone z żywicami syntetycznymi i pigmentami. Syntetyczną żywicą może być np. poliester i akryl. Najpopularniejszym kompozytem jest corian, marlan. Kerrock, top stone. Blaty wykonane z takiego rodzaju materiału cechują się trwałością porównywalną do trwałości granitu. Plusem takich kompozytów jest dowolność formowania, nie powstają rysy łączące poszczególne elementy blatu, kompozytowy zlewozmywak, może również stanowić część blatu. Łatwe w utrzymaniu, cechują się dosyć wysoką ceną. Granit natomiast stanowi numer 1. Najtrwalszy z materiałów, odporny na plamy, zarysowania. Na blat wykonany z granitu możemy postawić każde gorące naczynie, nie spowoduje to żadnego uszkodzenia materiału. Granit posiada tak małe pory, że nie ma potrzeby impregnowania go.

Jedyna wadą jest bardzo wysoka cena. Pamiętajmy jedno, blaty to wybór na dobrych kilka lat, warto podjąć słuszną decyzję, kierując się takimi parametrami jak: wytrzymałość, plastyczność, estetyka, a na końcu cena. Wiadomo, że blat laminowany posłuży nam krócej niż blat granitowy.