Jak przeprowadza się próby rurociągów technologicznych ciśnieniowych

Urzędy i inne państwowe organy często kontrolują firmy działające w branżach, w których używa się substancji szkodliwych dla zdrowia. Bardzo ważne jest, by regularnie przeprowadzać badania i testy, czy wszystko jest w tych firmach sprawne. Zwłaszcza, że badania te przeprowadza się naprawdę porządnie.

Zajmowaliśmy się na bieżąco ciśnieniowymi rurociągami technologicznymi

rurociągi technologiczne ciśnienioweMiałem przyjemność być świadkiem jednego z takich badań. Muszę przyznać, że faktycznie wszystko zostało zrobione w taki sposób, że gdyby cokolwiek było nie tak, kontrola na pewno by to wykazała. Najpierw przeprowadzone zostały rewizje zewnętrzne rurociągów w ruchu, jak i w stanie spoczynku. Gdy próby te niczego nie wykazały, komisja przystąpiła do kolejnych testów. Zajęli się oni próbami ciśnieniowymi, które miały wykazać uszkodzenia lub nieprawidłowości wynikające z niewłaściwej konserwacji lub niedbania o instalacje. Okazało się jednak, że wszystko było w porządku. Nie zdziwiło nas to wcale – wiedzieliśmy od samego początku, że nasze rurociągi technologiczne ciśnieniowe są w bardzo dobrym stanie. Mieliśmy pełną świadomość tego, co było w środku, oraz że należy szczególnie dbać o szczelność oraz sprawność tych instalacji. Bardzo dobre i potrzebne było jednak, by każda firma od czasu do czasu została w ten sposób sprawdzona. Dzięki temu zapominalscy będą bardziej pilnować tego, by wszystkich napraw dokonywać na czas. W końcu nigdy nie wiadomo kiedy urząd postanowi przeprowadzić kolejną kontrolę, która może wykazać nieprawidłowości i usterki.

Przedstawiciele urzędu stwierdzili, że to jedne z najbardziej zadbanych rurociągów, jakie widzieli w swojej karierze. Poprosili o możliwość zrobienia zdjęć, by pokazywać je innym przedsiębiorcom jako wzór tego, do czego powinni dążyć. Nie mieliśmy niczego przeciwko.