Foteliki samochodowe dla niemowląt i dzieci

Jak i gdzie zamontować fotelik dziecięcy w samochodzie osobowym? Producent fotelika ma obowiązek dołączyć do każdego modelu stosowną instrukcję obsługi. Jednak wielu rodziców ma problem z prawidłowym zamontowaniem fotela. Jego dobra instalacja jest kluczowym elementem zapewniającym bezpieczeństwo dziecku.

Jak wygląda montaż fotelika w samochodzie?

fotelik recaro young sportNajbezpieczniejszym miejscem dla fotelika jest tył samochodu. I chociaż dziecko zazwyczaj pragnie siedzieć przy oknie, to najlepszym rozwiązaniem będzie zamontowanie fotelika na samym środku kanapy. Jest to zabezpieczenie w razie wypadku, w którym ktoś uderzy w bok naszego samochodu. Jeśli oczywiście podróżujemy tylko z jednym dzieckiem. Jeśli musimy zamontować dla foteliki wtedy każdy z nich najlepiej umieścić przy oknie, zostawiając wolną przestrzeń między nimi. Fotelik montowany jest przodem do kierunku jazdy. Mocowanie odbywa się przy użyciu pasów bezpieczeństwa w samochodzie. Instrukcja dołączona do fotelika pokazuje krok po kroku, którędy przesunąć pasy, aby fotelik został stabilnie przymocowany do fotela. Fotelik Recaro Young Sport posiada również dodatkowe zabezpieczenia, które sprawiają, że fotelik posiada maksymalną amortyzację podczas wstrząsów. Sprawa prezentuje się inaczej kiedy przewozimy niemowlaka. Tutaj według przepisów prawnych możemy przewozić dziecko tylko tyłem do kierunku jazdy. Jeśli fotelik z niemowlakiem umieszczony jest na przednim siedzeniu to obowiązkowo należy odłączyć poduszkę powietrzną pasażera.

Jeśli natomiast dziecko przewożone jest z tyłu to dobrze, aby na tyle samochodu znajdował się dodatkowy opiekun. Fotelik niemowlaka również powinien być montowany wedle instrukcji. Nie powinien poruszać się na boku, ani do przodu i do tyłu. Niemowlaka również należy zawsze zapinać pasami bezpieczeństwa przy foteliku.