Florystyka – ozdoby do wnętrz

Praktycznie w każdym miejscu spotykamy różnego rodzaju ozdoby. Często są to ozdoby florystyczne, które niekoniecznie muszą być z żywych kwiatów, a nawet z samych kwiatów. Co jest ciekawe taka ozdoba może przybrać dosłownie każdą postać i nadać pomieszczeniu ciekawego wyglądu. Tym co poza roślinami nadaje im uroku są dodatki.

Jaki dodatek wybrać?

dodatki florystyczneOzdoby florystyczne mogą przybrać postać bukietu, wiązanki, girlandy czy pojedynczego dodatku. W zależności od miejsca, w którym chcemy je umieścić i efektu jaki chcemy uzyskać często używamy elementów, które określamy jako dodatki florystyczne. Do bukietów czy wiązanek bardzo dobrze nadaje się susz. Może być w kolorze naturalnym lub w dowolnym jaki akurat pasuje do naszej koncepcji. Równie dobrym dodatkiem są cyrkonie lub girlandy z perełek, jak także listki wykonane na przykład z lekkiego filcu lub tiulu. Innymi elementem ozdobnym, który często wykorzystywany jest przy instalacjach florystycznych są materiały. Najpopularniejsze obecnie są flizeliny, organza czy wstążki z filcu, bawełny lub siateczki. Podobnie często pojawiają się elementy z drewna – kolorowe lub stonowane. Wykonywane są w przeróżnych kształtach – zwierzątek, owadów, listków, serduszek i z różnymi systemami mocowania – na patyku, z paskiem samoprzylepnym, wstążką. Szczególnym rodzajem ozdób florystycznych są stroiki świąteczne – tak na Boże Narodzenie jak i na Wielkanoc. Przy tego typu ozdobach często wykorzystywane są sztuczne piórka, śnieg czy brokat.

Decydując się na ozdobę florystyczną w naszym domu czy miejscu pracy powinniśmy przede wszystkim zastanowić się czy ma być ona spójnym elementem pomieszczenia czy kontrastowym przełamaniem panującej konwencji. To znacznie ułatwi dobór dodatków, które zapewnią uzyskanie zadowalającego nas efektu.