Etapy malowania proszkowego detali wykonanych z metalu

Są różne rodzaje malowania. Wśród nich warto wspomnieć o malowaniu proszkowym, które doskonale sprawdza się w przypadku powierzchni metalowych np. elementów ogrodzeń. Malowanie to doskonale zabezpiecza materiał i przedłuża jego żywotność.

Stopienie i utwardzenie farby proszkowej w wysokiej temperaturze

malowanie proszkowe opoleMalowany detal musi być wcześniej odpowiednio przygotowany. Chodzi tu o oczyszczenie – zarówno chemiczne jak i mechaniczne. Farba nanoszona jest metodą natrysku elektrostatycznego lub elektrokinetycznego. Metoda nakładania proszku wcale nie jest skomplikowana, a na pewno nie powoduje tylu zabrudzeń jak w przypadku farb rozpuszczalnikowych. Cząsteczki proszku zostają naładowane ładunkiem elektrostatycznym. Element lakierowany jest z kolei uziemiony. Dzięki temu farba może przyczepić się bezpośrednio do powierzchni metalu i to bardzo solidnie. Takie malowanie proszkowe opole wykonywane jest przez wiele różnych firm, które posiadają do tego odpowiedni, nowoczesny sprzęt. Następnie element, na który wcześniej nałożono farbę metodą proszkową, trzeba umieścić w piecu. Temperatura w piecu wynosi około 200 stopni Celsjusza. Wtedy dochodzi najpierw do stopienia, a później do utwardzenia powierzchni. Czas utwardzania w piecu wcale nie jest taki długi. Zazwyczaj wynosi on około 20 minut. Wiadomo, że zależy to od wielu czynników jak np. rodzaju użytej farby proszkowej czy grubości materiału, na który ta farba jest nakładana.

Jest to metoda bardzo efektywna – efektywniejsza od lakierów ciekłych. Dzięki malowaniu proszkowemu powstaje powłoka gładka. Nie ma na niej żadnych zacieków, pęcherzyków powietrza, pęknięć. Farby proszkowe są stosowane głównie do elementów metalowych. Stosuje się je do malowania dekoracyjnego, ale też zabezpieczającego przed korozją. Powłoka jest odporna na temperaturę do 100 stopni.