Energooszczędny dom

Rekuperacja ciepła była przez wiele lat wykorzystywana w przemyśle jako metoda odzyskiwania ciepła i energii w wentylacji, aby je przetworzyć jeszcze raz i ponownie, i tak w cyklu zamkniętym wykorzystywać ją w nieskończoność. Jednak obecnie rekuperacja ma szersze zastosowanie i bez trudu znajdziemy firmy, które założą w naszym domu system rekuperacji, dzięki któremu nasz dom stanie się energooszczędny.

wentylacjaJak działa taki system we wnętrzu domu jednorodzinnego? Bardzo prosto, bowiem to nic innego jak nieco bardziej skomplikowana klimatyzacja. Rekuperacja ciepła pozwala na stabilizację temperatury wewnątrz – czyli zmniejsza koszty ogrzewania, oraz na odzyskiwanie energii – zatem dostaniemy mniejsze rachunki za zużycie energii elektrycznej. Działa to bardzo prosto. My potrzebujemy ciepłej wody oraz chcemy mieć zawsze ciepło w domu i właśnie to ciepło oddaje energię do systemu rekuperacji, w którym powietrze jest od nowa nagrzewane do odpowiedniej temperatury oraz oczyszczane. Tak samo działa wentylacja, tyle że ten system zapewnia nam tylko czyste powietrze, a rekuperacja ciepła gwarantuje nie tylko czyste powietrze, ale i utrzymanie odpowiedniej jego temperatury.
Dlaczego warto wybrać akurat ten system wentylacji do domu? Po pierwsze dlatego, że inwestując kilka tysięcy złotych mamy system multi funkcjonalny. Po drugie zawsze mamy pewność, że w domu mamy optymalne warunki do życia. A po trzecie i dla wielu najważniejsze taka inwestycja zwróci się po paru latach, ponieważ będziemy płacić mniej za rachunki.

Czy to jedyne zastosowanie rekuperacji? Nie. Można też wykorzystać system rekuperacji do odzyskiwania energii elektrycznej w pojazdach hybrydowych. Dlatego widać, że ta dziedzina dopiero się rozwija na rynku konsumenckim.

Dodaj komentarz