Energia z promieni słońca

Fotowoltaika stanowi jedną z najszybciej i najdynamiczniej rozwijających się dziedzin nauki na świecie. Nic zresztą dziwnego, gdy obecnie występujące ogniwa fotowoltaiczne nie cieszą się zbyt wysoką sprawnością w przetwarzaniu energii słonecznej na energię elektryczną. Obecnie w celu uzyskania sprawnej instalacji elektrowni fotowoltaicznej, stosuje się połączenie szeregu takich ogniw w celu uzyskania znacznie wyższego napięcie i mocy, która może zostać wykorzystana przez gospodarstwa domowe czy do prostych instalacji takich jak oświetlenie.

Jak korzystać z elektrowni słonecznej?

panele słoneczneDzięki temu elektrownia słoneczna nie tylko staje się coraz tańsza i wydajniejsza, ale i coraz dostępniejsza dla szerokiego grona odbiorców i inwestorów. Dzisiaj coraz częściej poza wysokimi masztami elektrowni wiatrowych, które uważane są za symbol odnawialnych źródeł energii, pojawiają się coraz częściej miniaturowe elektorowie słoneczne, które zlokalizowane są na dachach domów jednorodzinnych czy dachach niektórych przedsiębiorstw, które dążą do redukcji kosztów za energię elektryczną.
Współcześnie elektrownia fotowoltaiczna potrafi obniżyć koszta energii elektrycznej na danym budynku nawet o kilkadziesiąt procent co przyczynia się na znaczną oszczędność w ciągu roku. Szacuje się, że dzięki takim oszczędnościom elektrownia słoneczna potrafi się zwrócić w przeciągu kilku lat a jednocześnie zapewnia przy tym częściową niezależność od konwencjonalnych źródeł energii, które oparte są na rozwiązaniach związanych ze spalaniem węgla, gazu czy ropy.

Właściciel takiej miniaturowej elektrowni słonecznej dzięki takiemu rozwiązaniu może nie tylko oszczędzić na rachunkach za energię elektryczną, którą poprzednio pobierał z sieci, ale jednocześnie może jej nadmiar oddawać do sieci, w celach zarobkowych oraz odciążenia obecnie przestarzałej sieci energetycznej, która coraz częściej wymaga licznych prac konserwacyjnych i naprawczych. Lokalizacja takiej miniaturowej elektrowni elektrycznej jednocześnie znacznie wpływa na obniżenie kosztów związanych z przesyłem energii na większe odległości a zarazem wynikających z tego powodu olbrzymich strat związanych z przesyłem i odkładających się na przeciążonych liniach wysokiego napięcia.