Eksploatacja pompy obiegowej

Poszukując odpowiedniej pompy obiegowej, warto wybrać model w oparciu o dane producenta, przy zastosowaniu specjalistów z zakresu pomp albo poprzez przeszukiwanie narzędzi dostępnych na stronach internetowych, które umożliwiają dobrani pompy na podstawie wysokości podnoszenia czy natężenia wody w instalacji. W przypadku mniej skomplikowanych instalacji możliwe jest samodzielne wyliczenie powyższych wartości.

W jaki sposób wybrać pompę obiegową?

pompa obiegowaW przypadku, kiedy interesują nas pompy o zmiennej prędkości obrotowej, konieczne jest staranne dobranie odpowiedniego modelu. Należy także pamiętać, że wysokość podnoszenia i natężenie przepływu powinny mieścić się w charakterystyce pompy obiegowej podawanej przez producenta. Przewymiarowanie może generować zbędne koszty inwestycyjne, znaczny hałas w instalacji, jak również spadek sprawności urządzenia. Niezbędna będzie odpowiednio dobrana pompa obiegowa. Dostępne na rynku modele pozwalają na uzyskanie energooszczędnej eksploatacji instalacji wodnych. Jednak, aby taka pompa mogła służyć przez długie lata, konieczne jest jej właściwe eksploatowanie. Nowoczesne modele nie wymagają regularnych prac serwisowych, jednak przed rozpoczęciem sezonu grzewczego warto przepłukać filtry w celu usunięcia zanieczyszczeń zalegających w instalacji. Zapewnia to ochronę pompy, która oprócz kotła będzie jednym z najbardziej istotnych elementów systemu.

Dostępne na rynku pompy obiegowe składają się z takich elementów, jak korpus, silnik i wirnik. Pompa tego rodzaju przemienia energię kinetyczną cieczy na energię ciśnienia, w wyniku pracy silnika elektrycznego napędzającego wirnik. Jest on wprawiany w ruch obrotowy, co powoduje przyrost energii kinetycznej cieczy oraz jej ciśnienia. Wytworzone tak ciśnienie ułatwia transport cieczy poprzez obieg grzewczy albo chłodzący instalacji.