Dotacja z urzędu pracy czy dofinansowanie z Unii Europejskiej?

Zakładając firmę często nie mamy pieniędzy na jej rozpoczęcie i szukamy wtedy inwestorów lub innych środków finansowania jak kredyty czy pożyczki. Z pomocą mogą nam przyjść dofinansowania unijne dla małych firm i dotacje unijne na rozpoczęcie działalności oraz dotacje z urzędu pracy. Polacy przedsiębiorczość mają we krwi i to się nie zmieniło w przeciągu setek lat.

Czy dofinansowania unijne dla małych firm są opłacalne?

Unia EuropejskaŚwiadczyć o tym może fakt, że co roku zakładanych jest ponad 200 000 firm. Jest to możliwe przez pozyskiwanie dotacji unijnych oraz pomocy z urzędu pracy. W każdym razie dofinansowania unijne dla małych firm cieszą się sporą popularnością. Aby móc liczyć na tego typu dofinansowania musimy mieć projekt. Jak napisać projekt o dofinansowanie? Projekt o dofinansowanie ze środków z urzędu pracy będzie zgoła odmienny jak ten o dofinansowanie ze środków unijnych. Dotację z urzędu pracy otrzymać jest znacznie łatwiej niż tę z Unii Europejskiej. Wystarczy napisać w miarę prosty projekt zawierający biznesplan oraz rodzaj prowadzonej działalności. Musimy także spełnić kilka warunków jakimi są przede wszystkim status bezrobotnego, osoba starająca się o dofinansowanie nie może być studentem dziennym, może natomiast uczyć się zaocznie, na 12 miesięcy przed staraniem się o dofinansowanie nie mogliśmy mieć zarejestrowanej innej działalności, bezrobotny w ciągu dwóch lat od starania się o dotacje nie może także być karany za przestępstwa gospodarcze, a jeśli kiedyś już zakładał firmę i korzystał z takiego dofinansowania, to musi odczekać pięć lat na następną próbę. Jeśli chodzi o kwotę jaką osoba starająca się może otrzymać to jest to suma około 20 000 złotych. Często taka kwota jest dla przedsiębiorców niewystarczająca i starają się oni wtedy dodatkowo o dotacje unijne, gdzie liczyć można na kwotę wynoszącą nawet do 40 000 złotych.

W tym wypadku jednak projekt, który składamy musi okazać się lepszy i bardziej innowacyjny od projektów konkurencji, gdyż zazwyczaj liczba starających się o takie dotacje jest większa niż liczba pieniędzy jakie urzędy są w stanie wydać. Otrzymanie dotacji z Unii Europejskiej wiąże się z długim okresem oczekiwania oraz dokładnymi kontrolami na co wydajemy pieniądze z dotacji. Warto jest się zatem zastanowić jaką dotację wybrać na założenie firmy.