Dojarki mechaniczne zrewolucjonizowały rolnictwo

 

Gospodarstwa rolne, jakie znamy z czasów naszego dzieciństwa, już dawno przestały tak wyglądać. Dziś są w pełni zmechanizowane i nawet te bardzo skromne, inwestują w najnowsze technologie, pozwalające oszczędzić czas i pracę ludzkich rąk do niezbędnego minimum.

Dojarek nadszedł czas

dojarkiDojarka mechaniczna to jedno z najpopularniejszych urządzeń w branży rolniczej. Czym są? To urządzenia mechaniczne, umożliwiające automatyczne dojenie krów. Jak działają? Pracują naprzemiennie w dwóch cyklach: cykl ssania, w którym następuje wysysanie mleka oraz cykl ściskania, w którym następuje ściśnięcie krowiego strzyka. Wyssane z wymion mleko, przepływa pod ciśnieniem do zbiornika (nazywanego basenem), który jest rodzajem schładzalnika, utrzymującego mleko, w temperaturze optymalnej, tj. kilku stopni powyżej zera. Dojarki, możemy podzielić na kilka rodzajów: konwiowe, bańkowe oraz rurociągowe. O jakości produktu świadczy m.in. ciśnienie z jakim ssane jest mleko, im większe ciśnienie, tym bardziej skraca się czas udoju. Przedział ciśnień ssących, waha się od 44 – 55 kPa. Dojenie krów jest zdecydowanie bardziej wydajne i bardziej higieniczne. Mleko trafia do specjalnego zbiornika, już nie do starego, często zardzewiałego, wiadra, co przekłada się na jakość produktu i jego cenę. Dojarki są dzisiaj jednymi z najpopularniejszych sprzętów w gospodarstwach rolnych, a ich sprzedaż, z roku na rok wzrasta, niemalże parokrotnie.

Wybór właściwego sprzętu jest stosunkowo łatwy, a producenci jasno i konkretnie przedstawiają swoją ofertę. Czynnikiem decydującym jest wielkość naszego inwentarza. Ceny dojarek wahają się od tysiąca pięciuset złotych, do nawet kilkudziesięciu tysięcy. W zależności od rodzaju (te rurociagowe są najdroższe) oraz tego czy chcemy kupić sprzęt nowy, czy używany.