Dlaczego warto analizować dane dotyczące sieci energetycznych?

Usprawnienie sieci ciepłowniczych dokonywane jest poprzez zastosowanie nowinek technologicznych oraz budowlanych. Zwiększa to wydajność, wygodę oraz zmniejsza koszty utrzymania takiego systemu. Sieci ciepłownicze komunalne, przemysłowe jak i mieszane muszą spełniać takie same zadania.

Modernizacja projektów sieci

Projekty sieci ciepłowniczychAby usprawnić takie systemy projektanci stosują szereg różnych zastosowań budowlanych jak i technologicznych. Oczywiście każdy z tych zastosowań musi spełniać wszelkie normy oraz atesty. Rozwój technologii umożliwia na wieloraki sposób udoskonalać projekty sieci ciepłowniczych oraz wdrażać takie rozwiązania na co raz większą skale. Przykładem technologicznego usprawniania sieci ciepłowniczych może być automatyczne sczytywanie liczników. Takie rozwiązanie korzystając z między innymi modułu nadawczego pozwala na odczytywanie przeróżnych parametrów miedzy innymi temperaturę czy ilość energii. Elementy takie są bardzo pożądane w każdym systemie ciepłowniczym z powodów ich zastosowań. Dzięki niemu możliwe jest wykrywanie awarii i uszkodzeń co podobnie jak w systemie elektroenergetycznym usprawnia znacznie naprawę systemów oraz pozwala na zdecydowanie krótsze ewentualne przerwy w dostarczaniu energii cieplnej dla konsumentów. Takie rozwiązanie pozwala również na dokładną analizę oraz kontrolę parametrów dostawy ciepła. Jest to bardzo ważna zaleta, ponieważ występuje szereg norm oraz wcześniej wspomnianych parametrów które systemy ciepłownicze gwarantują utrzymywać na optymalnym poziomie. Takie dane umożliwiają analityką różnym firmą zajmującym się dostarczeniem ciepła na przewidywanie zapotrzebowania oraz użycie takiej prognozy do odpowiedniego zaspokajania potrzeb poszczególnych klientów.

Dzięki takim rozwiązaniom również można wykryć anomalie po stronie odbiorców i przeciwdziałać ewentualnym problemom. To oraz podobne udoskonalenia technologiczne tego typu są elementem tak zwanego „smart systemu”. Są one coraz szerzej stosowane np. w warszawskim systemie ciepłowniczym, który jest największym systemem tego typu w Unii Europejskiej.