Czym są nity zrywalne?

 

Nitowanie jest jedną z metod łączenia ze sobą elementów metalu. Znajdzie on swoje zastosowanie w miejscach, gdzie pragniemy zmniejszyć przede wszystkim koszty oraz zależy nam na czasie. Nitowanie może być wykonywane z użyciem nitownic lub ręcznie.

Z czego się składa nit?

nity zrywalneSkłada się on z części stałej, czyli nita właściwego oraz ruchomej – rdzenia, który z kolei jest gwoździem, dzięki czemu jest możliwość złamania go. Dodatkowym atutem jest wysoka odporność na temperaturę. Wyróżniamy nity aluminiowe, stalowe. W zależności od wykonywanej pracy, grubości elementów, warunków, w których montujemy metal, wybieramy odpowiedni rodzaj nitów. Nity zrywalne aluminiowe najczęściej są jednak kupowane, gdyż w większości przypadków ich zastosowanie doskonale się sprawdza – motoryzacja, klimatyzacja czy sprzęt elektroniczny. Część ruchoma może w tym przypadku być wykonana z różnych materiałów. Z kolei nity zrywalne stalowe są stosowane produkcji bram i ogrodzeń czy nawet w produkcji mebli, gdyż w tym przypadku jest potrzebna większa wytrzymałość niż w przypadku nitów zrywalnych aluminiowych. Najczęściej stosuje się jedną zasadę przy wybieraniu nitów, w zależności od materiału, który chcemy połączyć, taki wybieramy rodzaj nitu na przykład mamy do połączenia aluminium to powinniśmy wybrać nity zrywalne aluminiowe. W sklepach internetowych istnieje szeroki dostęp do producentów, więc nie ma problemu z dostępnością nitów. Warto jednak wcześniej poczytać i zastanowić się, do jakiego typu wykończeń je potrzebujemy oraz wybrać odpowiednią średnicę.

Nity zrywalne z całą pewnością można zastosować w domu, gdzie często zmieniamy wnętrze. Koszt jest niewielki, a metoda połączenia z całą pewnością zadowoli każdego zainteresowanego. W tym przypadku istotne jest to, że ta metoda nie jest na stałe.