Czym jest szkło borokrzemowe?

Wytwarzanie szkła ludzkość opanowane ma od tysięcy lat. Przez te wszystkie epoki rozwoju techniki zmieniły się sposoby produkcji tego materiału oraz zwiększyło się jego zastosowanie. Współcześnie dostępnych jest wiele rodzajów szkła, które można wykorzystać w wieloraki sposób.

Zastosowanie szkła borokrzemowego

szkło borokrzemoweProdukcją szkła obecnie zajmuje się wiele specjalistycznych firm, które swoją działalność oparli na tej branży. Jednym z powodów wyspecjalizowania wytwarzania w tej dziedzinie jest zastosowanie tego materiału, ponieważ szkło techniczne wymaga wysokiego poziomu wdrożenia technologicznego. Jednym z rodzajów tego materiału jest szkło borokrzemowe, które składa się z kwasu borowego i piasku kwarcowego. To wyróżnia je od zwykłego szkła sodowo-wapniowego, wykorzystywanego na co dzień, między innymi w produkcji okien. Z kolei szkło borokrzemowe, z powodu swojej budowy, ma inne właściwości. Charakteryzuje się niższym ciężarem i wyższą odpornością na różne obciążenia cieplne. Jest także wytrzymalsze na uszkodzenia mechaniczne i działania różnych związków chemicznych. Zaletą także jest świetna przepuszczalność promieniowania elektromagnetycznego, takiego jak światło widzialne. Wszystko to sprawia, że szkło borokrzemowe ma spore zastosowanie w przemyśle. Dzięki swojej charakterystyce wykorzystuje się je w wielu branżach, takich jak chemiczna, spożywcza czy farmaceutyczna. Ten rodzaj szkła jest bardzo popularny przy produkcji naczyń kuchennych i laboratoryjnych, a także przeznaczonych dla dzieci i niemowlaków.

Produkcją szkła borokrzemowego, z uwagi na skomplikowaną technologię, jest wytwarzane tylko przez kilka firm w Europie. Jednak jego specyficzne właściwości powodują, że wykorzystywane jest w coraz większym zakresie. Należy się spodziewać, że jego technologię produkcji tego szkła opanuje jeszcze większa ilość przedsiębiorstw.