Czy miernik ultradźwiękowy sprawdzi się w przemyśle?

Grubościomierze i wszelkie mierniki to wielozadaniowe przyrządy wykorzystywane w różnych gałęziach gospodarki. W przemyśle motoryzacyjnym używa się ich do pomiaru grubości blach i szyb. Z drugiej strony jubilerzy stosują je do testowania złota i innych metali szlachetnych.
Jakie zastosowanie mają grubościomierze ultradźwiękowe?
Prace nad skonstruowaniem precyzyjnego miernika trwały od lat 20. ubiegłego wieku. Pierwszym takim urządzeniem były niemieckie przyrządy wykorzystywane do produkcji amunicji. Jednakże niezawodny grubościomierz ultradźwiękowy trafił na polski rynek dopiero w 1967 roku. Aby wykonać pomiar należy użyć fal ultradźwiękowych. Przyrząd dokonuje badania prędkości fali w danym materiale, kolejno przelicza uzyskaną wartość na grubość w milimetrach. Żeby pomiar był dokładny należy wykluczyć wszystkie niedogodności w postaci nawet najmniejszych pęcherzyków powietrza. Grubościomierzem ultradźwiękowym odmierza się materiały wykonane z metalu. Są to m.in. konstrukcje stalowe, aluminiowe lub zrobione ze stopów innych pierwiastków. Urządzenie wykorzystuje trzy tryby pracy: puls-echo, echo-echo oraz trough-paint, czyli “przez farbę”. Pierwsza, najbardziej standardowa metoda odmierza grubość jednorodnych materiałów, druga – umożliwia analizę materiału pokrytego powłoką ochronną, pomijając jednocześnie grubość tej osłony. Z kolei trzecia możliwość wykorzystuje obliczenia matematyczne.
Technologia ciągle się rozwija, dlatego inżynierowie potrzebują coraz to nowszych urządzeń. Bezapelacyjnie takim zjawiskiem są ultradźwięki, które stosuje się do wykrywania wad produkcyjnych, mierzenia grubości ścian, słupów, szkła, zbiorników paliwa, rur i wielu innych przedmiotów wykorzystywanych w budownictwie, przemyśle i produkcji.