Co może wykazać wibrodiagnostyka?

 

Istnieje wiele różnych powodów, przez które dana maszyna lub urządzenie może przestać sprawnie działać, zatem rzadko kiedy można ocenić to na pierwszy rzut oka. Na rynku działają specjalne firmy, które zajmują się profesjonalnym sprawdzaniem i przeglądem maszyn pod kątem ich właściwej pracy. Zawsze warto wiedzieć do kogo się zgłosić.

O precyzji i wibrogiagnostyce

precyzyjna wibrodiagnostykaMaszyny przemysłowe i urządzenia, których praca określa byt danego przedsiębiorstwa to niezwykle newralgiczne urządzenia. Czasem wystarczy lekkie przesunięcie całej instalacji, aby doszło do usterki mogącej zatrzymać całą produkcję, co w efekcie przełoży się na spadek produktywności i wydajności, a wiele firm nie jest w stanie sobie na to zwyczajnie pozwolić. Co zrobić w sytuacji, kiedy zauważyło się niewłaściwą pracę lub podejrzewa się jakąś maszynę o defekt. Najlepszym rozwiązaniem będzie precyzyjna wibrodiagnostyka wykonana rękoma profesjonalistów. Zdecydowana większość urządzeń i maszyn może zostać zdiagnozowana przez pryzmat symptomu drganiowego, który jest podstawą oceny ich tzw. stanu dynamicznego. Służą do tego specjalne mierniki i przyrządy, jednakże największą pracę musi wykonać osoba trzymająca je w dłoni, ponieważ to ona odpowiada za odpowiednią interpretację i odczyt pomiarów. Nie jest to zadanie proste, gdyż mierniki i pomiary mogą nieznacznie różnić się od tych generowanych przez regularną, poprawną pracę maszyny. Niewątpliwie przydatna jest krzyżówka dobrego oka z wieloletnim doświadczeniem.

Każda firma diagnostyczna opiera swoją ocenę i werdykt na wibrodiagnostyce. Nie jest to oczywiście koniec analizy, lecz zawsze jest dobrym punktem wyjścia. Dobrze upewnić się co do wyników i przeprowadzić jeden, dwa kolejne testy, ale bywa, że interpretacja symptomu drgań jest całkowicie wystarczająca.